Raw Air — Lillehammer: Forfang wygrywa prolog, Stoch czwarty

• Data publikacji: 02.03.2022, 17:58

Johann Andre Forgang został zwycięzcą środowego prologu w Lillehammer, rozpoczynającego piątą już edycję turnieju Raw Air. W kwalifikacjach wzięło udział sześciu Polaków, a do konkursu nie udało się awansować jedynie Stefanowi Huli. Z kolei najlepszy z naszych zawodników był Kamil Stoch, który  po skoku na 133,5 metra zajął 4. miejsce.

Tegoroczna edycja rozgrywek Raw Air ma dla kibiców zdecydowanie najuboższą ofertę w swojej krótkie historii. Turniej będzie rozgrywany tylko na dwóch skoczniach — najpierw na Lysgardsbakken w Lillehammer, a później na Holmenkollen w Oslo. Dzisiejszy prolog został zdominowany przez Joahnna Andre Forfanga oraz dwóch Austriaków — Stefana Krafta oraz Manuela Fettnera. Całą wspomnianą trójkę dzielił na koniec zawodów ledwie jeden punkt, ale to Norweg okazał się najlepszy, wygrywając kwalifikacje. Tuż za pierwszą trójką, ale z ponad pięciopunktową stratą, uplasował się najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, który skoczył 133.5 metra. Dobrze spisała się również pozostała dwójka naszych liderów — szóste miejsce zajął Dawid Kubacki (130m), a jedenaste Piotr Żyła (132m). Do konkursu udało się jeszcze awansować Pawłowi Wąskowki, który po skoku na 127 metr zajął 27. pozycję oraz Kacprowi Juroszkowi, któremu lądowanie na 122 metrze zapewniło 42. lokatę. Miejsca w konkursie nie znalazł natomiast Stefan Hula, któremu po skoku na 116.5 metra zabrakło 2,2 punktu do awansu.

W prologu mieliśmy również spore problemy czołówki spowodowane mieszającym wiatrem. Z warunkami kompletnie nie poradził sobie Marius Lindvik — mistrz olimpijski ze skoczni dużej wylądował na 119 metrze i z notą 98.7pkt zajął dopiero 38. pozycję. Problemy mieli również Jan HoerlAnze LanisekMarkus EisenbichlerHalvor Egner GranerudKarl Geiger oraz Ryoyu Kobayashi. Ze wspomnianej szóstki tylko Norweg zmieścił się w pierwszej dziesiątce, kończąc zawody na 8. miejscu.