Biegi narciarskie – PŚ: triumfy Falli i Jouve’a, podium Chińczyka, punkty Kamila Burego
Sandro Halank, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 03.03.2022, 14:42

Maiken Caspersen Falla i Richard Jouve w świetnym stylu wygrali sprinty techniką klasyczną w Drammen. Historyczne podium dla Chin wywalczył Qiang Wang. Najlepiej w sezonie zaprezentował się Kamil Bury, a zawiedli – Monika Skinder i Maciej Staręga.

W cieniu wojny w Ukrainie odbyły się tradycyjne sprinty klasykiem w Drammen. Na trasie z każdej możliwej strony udekorowanej niebiesko-żółtymi barwami udało się przerwać szwedzką dominację w wyścigach kobiet na najkrótszym dystansie. Choć kwalifikacje wygrała Johanna Hagstroem przed Jonną Sundling, w dalszych fazach rywalizacji faworytkom nie było już tak łatwo. Hagstroem upadła w ćwierćfinale, tracąc szansę na osiągnięcie dobrego wyniku. Jonna Sundling wygrała swój ćwierćfinał, ale później dwukrotnie musiała uznać wyższość Maiken Caspersen Falli. Norweżka po sezonie pełnym przerw spowodowanych problemami zdrowotnymi w końcu zdaje się wracać do optymalnej formy. Na trasie w Drammen zawsze czuła się wyśmienicie – wygrywała tu wcześniej pięciokrotnie – i dziś do kolekcji dołożyła kolejny triumf. W finale pokonała Sundling (+0.53), a także bardzo dobrze dysponowaną Anamariję Lampić (+1.97). Poza podium Maja Dahlqvist, Anna Dyvik i Nadine Faehndrich, a w półfinale z rywalizacji odpadła Jessie Diggins.

W biegu mężczyzn jeszcze przed zawodami doszło do małego trzęsienia ziemi. Okazało się, że wszyscy norwescy sprinterzy z kadr narodowych mają pozytywne wyniki testów na koronawirusa, co uniemożliwiło im start przed własną publicznością. Tym samym na trasie zabrakło m.in. Johannesa Hoesflota Klebo, Erika Valnesa, Paala Golberga, Sindre Bjoerneada Skara, Haavarda Solaasa Taugboela czy Evena Northuga. „Honor” norweskich biegów ratowali Sivert Wiig i Paal Troean Aune, którym udało się awansować do finału, ale nie udało się stanąć na podium. W tych specyficznych okolicznościach najmocniejsi na trasie byli zawodnicy z Francji: Richard Jouve i Lucas Chanavat oraz Chińczyk Qiang Wang. Richard Jouve w świetnym stylu wygrał wszystkie cztery biegi dnia. W finale nie dał rywalom szans i sięgnął po pierwsze zwycięstwo w karierze. Daleko za plecami Francuza finiszował rewelacyjny Wang (+1.59), który od czasu igrzysk w Pekinie wbił się do ścisłej światowej czołówki. Wynik Wanga to pierwsze w historii miejsce na podium chińskiego zawodnika w biegach narciarskich. Trzecie miejsce w Drammen wywalczył Lucas Chanavat (+2.32), a poza podium uplasowali się Wiig, Federico Pellegrino i Aune.

Polacy spisywali się ze zmiennym szczęściem. Nieudany występ ma za sobą młodzieżowa wicemistrzyni świata z Lygny – Monika Skinder. Polka w kwalifikacjach swojej koronnej konkurencji, w osłabionej stawce zajęła dopiero 43. lokatę z 11 sek. straty do Johanny Haegstroem. Na starcie stanęły 53. biegaczki.

Lepiej spisali się nasi biegacze. Kamil Bury w eliminacjach zajął 24. pozycję (niespełna 7 sek. straty do Richarada Jouve’a) i drugi raz w sezonie awansował do fazy pucharowej zawodów. Sztuka ta nie udała się Maciejowi Starędze, który był 34. (+8.77). Do rywalizacji przystąpiło 57. zawodników.

W ćwierćfinale Kamil Bury dobrze wystartował i przebił się na drugą pozycję, za Finem Ristomatti Hakolą. Później jednak Polakowi zabrakło sił, by utrzymać tempo rywali. Ostatecznie starszy z braci Bury finiszował jako piąty za Hakolą, Szwedem George’em Erssonem i Francuzem Theo Schelym. Przed Polakiem uplasował się również Czech Ondrej Cerny, który jednak później został zdyskwalifikowany. Tym samym Kamil Bury ostatecznie w Drammen zajął 20. pozycję – najlepszą w sezonie.