Skoki narciarskie - MŚJ: Nika Prevc ze złotem
Joanna Malinowska / sportwobiektywie.pl

Skoki narciarskie - MŚJ: Nika Prevc ze złotem

  • Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 03.03.2022, 17:44

W czwartek na Średniej Krokwi w Zakopanem (HS-105) poznaliśmy tegoroczną mistrzynię świata w kategorii juniorek. Została nią Nika Prevc, która już na treningach pokazywała swoją dobrą formę. 

 

Na starcie do konkursu indywidualnego juniorek pojawiło się 47 zawodniczek, w tym cztery reprezentantki naszego kraju. Jako pierwsza na belce startowej pojawiła się Paulina Cieślar, która uzyskała 71,5 metra i zajmując 38. lokatę straciła szansę na awans do serii finałowej. Nie udało się to również Poli Bełtowskiej, która zanotowała odległość o dwa metry gorszą od koleżanki z kadry. Nieco bliżej uzyskania kwalifikacji do drugiej części była Sara Tajner, która uzyskała 74,5 metra i zajęła 35. pozycję. Najlepiej zaprezentowała się Natalia Słowik, która po wylądowaniu na odległości 81,5 metra na półmetku zmagań plasowała się na 20, pozycji. 

 

Chociaż nasze zawodniczki dały z siebie wszystko, walka o medale toczyła się bez ich udziału. Na prowadzeniu po pierwszej serii była Nika Prevc, która wylądowała na 99. metrze. Słowenka tym samym miała ponad dwupunktową przewagę nad swoją rodaczką - Tają Bodlaj (97,5 m). Na trzecim miejscu sklasyfikowana została tegoroczna brązowa medalistka olimpijska w konkursie drużyn mieszanych - Alexandria Loutitt, która wylądowała 3,5 metra bliżej niż zawodniczka przed nią. Czwartą lokatę zajmowała Austriaczka Vanessa Moharitsch (93,5 m).

 

Niestety druga seria była dla naszej zawodniczki mniej udana. Siedemnastoletnia Natalia oddała w swojej próbie skok o odległości 78,5 metra i zakończyła swój debiut na mistrzostwach świata na 26. lokacie. Nieudanym zdecydowanie nie możemy nazwać skoku Niki Prevc. Siostra dobrze znanych w świecie skoków braci uzyskała najlepszą tego dnia odległość 99,5 metra i tym samym zdobyła tytuł mistrzyni świata juniorek. Na drugim miejscu pozostała Taja Bodlaj (98 m), jednak jej strata do liderki wyniosła już 10 punktów. Po brązowy medal sięgnęła Alexandria Loutitt, która zanotowała 95,5 metra.

 

Wyniki:

1. Nika Prevc (SLO)  240.5

2. Taja Bodlaj (SLO)  230.5

3. Alexandria Loutitt (CAN)  223.7

4. Vanessa Moharitsch (AUT)  222.3

5. Jerneja Repinc Zupancic (SLO)  220.1

6. Nora Midtsundstad (NOR)  216.2

7. Nagomi Nakayama (JPN)  215.2

8. Anezka Indrackova (CZE)  209.8

...

26. Natalia Słowik (POL)  153.4

35. Sara Tajner (POL)  62.7

38. Paulina Cieślar (POL)  55.0

41. Pola Bełtowska (POL)  53.2

 

Kinga Marchela

Studentka dziennikarstwa trenująca jeździectwo od przeszło 10 lat. Poza śledzeniem losów jeźdźców piszę o skokach narciarskich, Formule 1, triathlonie, łyżwiarstwie figurowym i curlingu.