Łyżwiarstwo szybkie - MŚ: Polacy na podium na 500 metrów!
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 03.03.2022, 20:45

We czwartek w norweskim Hamar rozpoczęły się mistrzostwa świata w wieloboju. Pierwszego dnia zawodniczki i zawodnicy rywalizowali na dystansach 500 i 1000 metrów. Na podium na krótszym dystansie sklasyfikowana została trójka naszych zawodników. Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek wspólnie wywalczyły trzecią pozycję. Na tej samem lokacie na 500 metrów start zakończył Piotr Michalski.

Na 500 metrów bezkonkurencyjna była Femke Kok. Holenderka zwyciężyła całą rywalizację z bezpieczną przewagą. Na drugiej pozycji sklasyfikowana został Vanessa Herzog. Podium uzupełniły Wójcik i Ziomek, które do zwyciężczyni straciły 0.15 sekundy, zaś do Austriaczki zaledwie 0.01 sekundy. Karolina Bosiek ukończyła bieg na 16. pozycji z bardzo dużą stratą do Kok. Na dwukrotnie dłuższym dystansie wciąż królowały Holenderki. Tym razem najlepsza okazała się Jutta Lerdam przed Femke Kok. Podium uzupełniła Amerykanka Kimi Goetz. W pierwszej "dziesiątce" znalazły się wszystkie Polki. Andżelika Wójcik zajęła piątą, Kaja Ziomek siódmą, a Karolina Bosiek ósmą pozycję.

Niepowodzenie w Pekinie odbił sobie Laurent Dubreuil. Kanadyjczyk był najszybszy na 500 metrów z całej stawki. Podium uzupełnili Tatsuya Shinhama oraz Piotr Michalski. Polak stracił do zwycięzcy 0.21 sekundy, lecz nad czwartym Kaiem Verbijem uzyskał przewagę 0.02 sekundy. Na 12. pozycji zakończył bieg Damian Żurek, a Marek Kania na 16. lokacie. Wyścig na 1000 metrów był popisem jednego zawodnika. Thomas Krol pobił rekord toru, należący do Shinhamy o ponad 0.1 sekundy. Przewaga nad resztą stawki była kolosalna jak na ten dystans. Drugi Havard Lorentzen stracił do Holendra 0.66 sekundy. Na trzeciej pozycji zakończył bieg Dubreuil. Polacy sklasyfikowani zostali tuż za pierwszą "dziesiątką". Piotr Michalski był jedenasty, a Damian Żurek dwunasty. Marek Kania uplasował się na ostatniej 21. lokacie.

W klasyfikacji sprinterskiej po pierwszym dniu najwyżej sklasyfikowana z Polek jest Andżelika Wójcik. Biało-czerwona zajmuje piątą lokatę ze stratą do trzeciej Herzog 0.29 sekundy. Tuż za Wójcik uplasowała się Kaja Ziomek, która do koleżanki z reprezentacji traci 0.28 sekundy. Karolina Bosiek zajmuje aktualnie dziewiątą pozycję. Na prowadzeniu jest Jutta Leerdam. Piotr Michalski zajmuje aktualnie siódmą lokatę z dużą stratą do podium. Spowodowane jest to słabszym biegiem na 1000 metrów. Damian Żurek jest dwunasty, a Marek Kania ostatni. Na półmetku prowadzi Laurent Dubreuil przed Thomasem Krolem i Kaiem Verbijem. W piątek odbędą się decydujące biegi na 500 i 1000 metrów.