Lekkoatletyka - DMŚ w chodzie: Katarzyna Zdziebło z historycznym medalem!

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 05.03.2022, 09:57

Katarzyna Zdziebło wywalczyła dziś w Maskacie brązowy medal podczas drużynowych mistrzostw świata w chodzie sportowym. Polka zajęła trzecie miejsce na dystansie 35 km.

Po decyzji World Athletics, która po tokijskich igrzyskach zadecydowała o zastąpieniu 50 km rywalizacją na 35 km, dystans ten debiutował na drużynowych mistrzostwach świata właśnie w stolicy Omanu. Historyczna, pierwsza edycja, na stałe zapisze się także w historii polskiej lekkiej atletyki. Zawodniczka LKS-u Stali Mielec pokonała cały dystans w czasie 2:51:48, wypełniając minima na tegoroczne mistrzostwa świata i Europy, ale przede wszystkim, zdobywając brązowy medal! To pierwszy medal w historii tej imprezy, która jeszcze jako Puchar Świata funkcjonuje od 1961 roku, zdobyty przez polską chodziarkę. Do tej pory wszystkie krążki przypadały w udziale mężczyznom.

Wielkie brawa należą się również drugiej z biało-czerwonych, Oldze Niedziałek. Polka wynikiem 2:57:50 zajęła wysokie, 8. miejsce, stając się drugą najszybszą reprezentantką Polski w historii tej konkurencji.

Rozgrywany w wysokiej temperaturze chód ukończyło 29 zawodniczek. Mistrzynią została Ekwadorka Gienda Morejón, a srebro wywalczyła Chinka Maocuo Li.