Julian Alaphilippe zwycięzcą wyścigu dookoła Wielkiej Brytanii

• Data publikacji: 10.09.2018, 12:28

Julian Alaphilippe został zwycięzcą składającego się z 8 etapów wyścigu dookoła Wielkiej Brytanii. W klasyfikacji generalnej Francuz wyprzedził Wouta Poelsa i Primoża Roglić. W Tour of Britain wystartował Polak Łukasz Wiśniowski.

Na pierwszym sprinterskim etapie triumfował Andre Greipel. Niemiec z grupy Lotto Soudal został pierwszym liderem wyścigu. Drugiego dnia skuteczna okazała się ucieczka. W Barnstaple wygrał Australijczyk Cameron Meyer z grupy Mitchelton Scott. Liderem został Włoch Alessandro Tonelli z grupy Bardiani. Jednak faworyci wyścigu przyjechali tuż za uciekinierami. Etap numer trzy z metą w Bristolu wygrał Julian Alaphilippe. Francuz na mecie pod górę wyprzedził Patricka Bevina z BMC. Kolarz z Nowej Zelandii objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Kolejny odcinek wyścigu niewiele zmienił. Po 155. zwycięstwo w karierze sięgnął Andre Greipel, który był najszybszy na finiszu z peletonu. Czołówka klasyfikacji generalnej nie drgnęła. Następnie rozegrano drużynową jazdę na czas o długości 14 kilometrów. Wygrał Team LottoNL Jumbo z przewagą 16 sekund na Quick Stepem i 20 sekund nad Katiuszą. W klasyfikacji generalnej prowadził lider Lotto Jumbo Słoweniec Primoż Roglić.

Szósty etap zakończył się na podjeździe Whinlatter Pass o długości 4 kilometrów. Roglić na początku radził sobie dobrze, ale później niespodziewanie opadł z sił. Zwyciężył Wout Poels z Team Sky. Holender minął linię mety tuż przed Julianem Alaphilippem, który został nowym liderem. Na kolejnym etapie skuteczną samotną ucieczką popisał się Ian Stannard. Kolarz Team Sky zdecydowanie wygrał etap z przewagą 4 minut nad peletonem. Alaphilippe obronił pozycję lidera. Na ostatnim etapie po sprinterskim finiszu triumfował Australijczyk Caleb Ewan.

W całym wyścigu triumfował Julian Alaphilippe. Francuz wyprzedził o 17 sekund Wouta Poelsa i o 33 sekundy Primoża Roglicia. Oprócz Poelsa w Team Sky jechali m.in. Geraint Thomas (36. miejsce) i Chris Froome (85. miejsce), którzy byli największymi gwiazdami wyścigu. W barwach brytyjskiego zespołu jechał także Łukasz Wiśniowski. Polski kolarz w klasyfikacji generalnej zajął 61. pozycję ze stratą 15 minut i 41 sekund.