Biathlon - Puchar IBU: zmarnowana szansa Jakieły

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 06.03.2022, 14:31

Tylko dwa polskie miejsca w 20-tce zajęli reprezentanci Polski w niedzielnych biegach ze startu wspólnego biathlonowego Pucharu IBU w Lenzerheide. Zwycięstwa powędrowały do Norwega oraz Niemki.

Niedziela była ostatnim dniem zawodów w ramach Pucharu IBU w szwajcarskim Lenzerheide. Tego dnia rozegrano dwa biegi masowe, jednak na zapleczu Pucharu Świata najczęściej odbywają się one w systemie startu 60 zawodników lub zawodniczek. Rozpoczęli mężczyźni, wśród których mogliśmy oglądać czterech Polaków i nawet jeden wynik jest tu godny zauważenia. Andrzej Nędza-Kubiniec podczas czterech strzelań zaliczył trzy pudła, ale i tak zawody zakończył na punktowanej 21. pozycji, co jest najlepszym startem jakiegokolwiek polskiego biathlonisty w Pucharze IBU od trzech lat. Innym Polakom poszło słabiej. Tomasz Jakieła zajął 37. miejsce (5 pudeł), Wojciech Filip był 50. (4 pudła), a na 55. miejscu zawody ukończył Wojciech Skorusa (8 pudeł). Zawody wygrał Norweg Endre Stroemsheim. 24-latek zaliczył jedno pudło i z czasem 37:12,9 wyprzedził swojego rodaka Johannesa Dale (+50,6) z dwoma pudłami oraz Niemca Philippa Horna (+1:03,1) z trzema pudłami.

55. Wojciech Skorusa – Polska – 8 pudeł +7:17,8

Joanna Jakieła w połowie biegu ze startu wspólnego kobiet biegła w okolicach podium, zajmując po dwóch strzelaniach trzecie miejsce w stawce. Polka strzelała bezbłędnie i wydawało się, że to może być najlepszy start w jej karierze. Kolejne dwie wizyty na strzelnicy zmieniły jednak sytuację. Najpierw Polka nie trafiła aż trzech nabojów, później dwóch i łącznie z pięcioma pudłami uplasowała się na 26. lokacie, co i tak było najlepszym polskim rezultatem w tym biegu. Magdalena Piczura – mimo tylko jednego pudła – była dopiero 32., Kamila Cichoń zajęła 39. miejsce (4 pudła), a Natalia Tomaszewska z pięcioma niecelnymi strzałami była 45. Zawody zwyciężyła Niemka Hanna Kebinger, która po jednym pudle uzyskała czas 34:02,9. Drugie miejsce uzyskała Jenny Enodd z Norwegii (dwa pudła), za to jedyną bezbłędną zawodniczką na podium okazała się Lou Jeanmonnot. Rywalki do zwyciężczyni straciły odpowiednio 27,5 oraz 37,1 sekundy.