Lekkoatletyka - HMP: rekord Polski Święty-Ersetic!

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 06.03.2022, 16:43

Jednym z najbardziej elektryzujących wydarzeń ostatniego dnia 66. Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu był bieg na 400 metrów pań. Złoto wywalczyła Justyna Święty-Ersetic, odzyskując rekord Polski (51.04), należący do Anny Kiełbasińskiej. Niespodziewanie Patryk Dobek zajął "dopiero" drugą pozycję na 800 metrów, przegrywając z Patrykiem Sieradzkim.

Głównym wydarzeniem drugiego dnia wydawał się bieg na 400 metrów kobiet ze względu na bardzo mocną obsadę. Faworytkami były Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic oraz Natalia Kaczmarek. Polki już po pierwszych 200 metrach odbiegły od reszty stawki i walczyły o złoto między sobą. Finalnie jako pierwsza linię mety przecięła Justyna Święty-Ersetic. Mistrzyni Europy z Berlina przebiegła więcej niż 400 metrów, gdyż dużą część dystansu pokonała na drugim torze. Czas uzyskany na finiszu to 51.04, czyli nowy rekord Polski. Srebro wywalczyła Anna Kiełbasińska (51.20), która wróciła po drobnej kontuzji, a brąz Natalia Kaczmarek (51.24). W męskim biegu na 400 metrów złoto zdobył Kajetan Duszyński, a podium uzupełnili Tymoteusz Zimny oraz Mateusz Rzeźniczak.

Przebieg biegu mężczyzn na 800 metrów był dość zaskakujący. Pod nieobecność wielu rywali, murowanym faworytem był Patryk Dobek. Medalista olimpijski długo zwlekał z przesunięciem się na czoło biegu. Finalnie nie zdążył wyprzedzić wszystkich rywali na ostatniej prostej i wywalczył "tylko" srebrny medal. Mistrzem Polski został Patryk Sieradzki z czasem 1:51.59, co jest jego największym osiągnięciem w karierze. Brąz przypadł Maciejowi Wyderce. W biegu pań triumfowała Andżelika Cichocka przed Margaritą Koczanową oraz Anetą Lemiesz.

Również na 60 metrów przez płotki nie zdobył złotego medalu główny faworyt. Damian Czykier, który niedawno pobił rekord Polski, nie miał najlepszej reakcji startowej. Nie zdołał odrobić strat na dystansie, a wykorzystał to Jakub Szymański (7.60), który jest objawieniem tego sezonu. Różnica pomiędzy zawodnikami była minimalna, gdyż wyniosła zaledwie 0.02 sekundy. Brąz wywalczył Krzysztof Kiljan z czasem 7.69, czyli najlepszym wynikiem w sezonie.

Rozgrywane były także konkurencje techniczne. W pchnięciu kulą pewne zwycięstwo odniósł Konrad Bukowiecki z rezultatem 21.53 metra. Srebro wywalczył Michał Haratyk, który po raz pierwszy w tym sezonie przekroczył 21 metrów. Podium uzupełnił Rafał Kownatke (19.19). W skoku o tyczce tytuł mistrza Polski obronił Piotr Lisek. Próbował uzyskać minimum na halowe mistrzostwa świata, lecz nie udało się pokonać wysokości 5.81 m. Medale zdobyli Piotr Wojciechowski oraz Karol Pawlik. W skoku w dal złoto wywalczył Piotr Tarkowski z świetnym wynikiem 8.01, a u pań triumfowała Anna Matuszewicz z odległością 6.41 metra.