Skoki narciarskie - PŚ: turniej dla Krafta, konkurs dla Tandego
Aneta Biedroń

Skoki narciarskie - PŚ: turniej dla Krafta, konkurs dla Tandego

  • Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 06.03.2022, 17:30

Niedzielna rywalizacja w Oslo przyniosła rozstrzygnięcie tegorocznej edycji turnieju Raw Air. Po główną nagrodę sięgnął Stefan Kraft, jednak w samym konkursie zwyciężył Daniel Andre Tande. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – zajął 15. lokatę. 

 

Niedzielę na skoczni Holmenkollbakken w Oslo rozpoczęliśmy od prologu, w którym zwyciężył Karl Geiger (130,5 m), a o 0,1 punktu za nim znalazł się Stefan Kraft (128 m). Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła – zajął dziewiąte miejsce z odległością 124 metrów, a awans do konkursu wywalczyli wszyscy nasi reprezentanci.

 

W finałowym konkursie Raw Air zobaczyliśmy więc sześciu Biało-Czerwonych. Jako pierwszy z nich na belce usiadł Kacper Juroszek, który lądując na 118. metrze z delikatnym wiatrem pod narty zagwarantował sobie 35. pozycję. Awansu do finału niestety nie uzyskał też Dawid Kubacki, który po zanotowaniu 117 metrów zakończył zmagania na 33. miejscu. O siedem metrów dalej, w bardzo dobrym stylu, poleciał Jakub Wolny, co przełożyło się na 16. lokatę i awans do serii finałowej. Nieco słabiej zaprezentował się Paweł Wąsek, jednak 120-metrowa odległość zagwarantowała mu 24. miejsce i tym samym oddanie drugiego skoku. Tuż za nim znalazł się Piotr Żyła, który uzyskał 120,5 metra.

 

Tego dnia błyszczał jednak Kamil Stoch, który przy delikatnym wietrze w plecy w pięknym stylu, co „dwudziestką” nagrodził norweski sędzia, wylądował na odległości 129 metrów. I chociaż paru skoczków wylądowało dalej, to nasz zawodnik był liderem na półmetku zmagań. Na drugim miejscu, ze stratą 1,6 punktu do naszego mistrza, plasował się Stefan Kraft (131,5 m). Trzecie miejsce zajmował Ryoyu Kobayashi, który zanotował najlepszą – 132-metrową – odległość. Niewiele do podium tracił też czwarty Daniel Andre Tande (128,5 m), czy piąty Karl Geiger (130 m).

 

Finałowa seria rozpoczęła się dobrze dla zawodników, bo wiatr pod narty i podniesiona belka pozwoliły im na dłuższe skoki. Na 128. metrze wylądował Piotrek Żyła, a o pół metra dalej poleciał Paweł Wąsek co uplasowało ich ex aequo na 18. lokacie. Niestety nieco gorzej poszło Kubie Wolnemu, bo 118-metrowa próba przełożyła się na dopiero 26. pozycję.

 

Polscy kibice z niecierpliwością czekali jednak na skok ostatniego sportowca – Kamila Stocha – licząc na jego pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Niestety zaledwie 118 metrów, w warunkach praktycznie bezwietrznych, sprawiło, że nasz zawodnik spadł dopiero na piętnastą lokatę. Konkurs tym samym wygrał, po raz pierwszy w tym sezonie i niecały rok po tragicznym upadku w Planicy, Daniel Andre Tande, który uzyskał 133,5 metra. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Anze Lanisek (131,5 m), a na trzeciej lokacie uplasował się Stefan Kraft (128,5 m). Zawodnik z Austrii zwyciężył w całym Raw Air, a wraz z nim na turniejowym podium stanęli Karl Geiger Ryoyu Kobayashi.

 

Następnym przystankiem są mistrzostwa świata w lotach w Vikersund, w których wystartuje piątka Biało-Czerwonych: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny i Andrzej Stękała. 

 

Wyniki konkursu:

1. Daniel Andre Tande (NOR)  271.2

2. Anze Lanisek (SLO)  267.1

3. Stefan Kraft (AUT)  266.9

4. Markus Eisenbichler (GER)  264.3

5. Karl Geiger (GER)  262.8

6. Cene Prevc (SLO)  262.0

7. Ryoyu Kobayashi (JPN)  260.9

8. Robert Johansson (NOR)  258.0

...

15. Kamil Stoch (POL)  248.9

18. Paweł Wąsek (POL)  243.6

18. Piotr Żyła (POL)  243.6

26. Jakub Wolny (POL)  234.2

 

Kinga Marchela

Studentka dziennikarstwa trenująca jeździectwo od przeszło 10 lat. Poza śledzeniem losów jeźdźców piszę o skokach narciarskich, Formule 1, triathlonie, łyżwiarstwie figurowym i curlingu.