Short track - MŚJ: Michał Niewiński czwarty na 1000 metrów

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 06.03.2022, 18:45

Trzeci dzień zakończył rywalizację łyżwiarzy i łyżwiarek podczas mistrzostw świata juniorów w short tracku rozgrywanych w Gdańsku. Zmagania zwieńczyły sztafety i dystans 1000 metrów. Tam w męskim finale bardzo blisko krążka był Michał Niewiński, który zajął czwartą pozycję.

Niedzielną walkę o medale rozpoczął dystans 1000 metrów pań. W ćwierćfinałach mogliśmy oglądać dwie polskie reprezentantki - Hannę Sokołowską i Karolinę Parczewską. Obie Polki wystartowały w pierwszym biegu i niestety obie musiały uznać wyższość rywalek. Sokołowska finiszowała na trzecim miejscu, jednak czas 1:35,173 nie pozwolił jej na awans do dalszych rozgrywek. Z kolei Parczewska przez upadek została sklasyfikowana na ostatniej, czwartej pozycji. Wcześniej w biegach rankingowych mogliśmy oglądać też Magdalenę Zych. Osiemnastolatka wygrała swój wyścig, co dało jej 21. lokatę w ogólnej klasyfikacji dystansu. W finale po złoto sięgnęła Florence Brunelle. Jest to już drugi medal Kanadyjki, która wcześniej triumfowała też na 500 metrów. Drugie miejsce zajęła Gilli Kim z Korei Południowej, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Diede van Oorschot z Holandii.

Jeszcze więcej emocji polskim kibicom przyniosła rywalizacja panów, gdyż w walce o medale liczył się Michał Niewiński. W biegu ćwierćfinałowym Polak zaprezentował się dobrze, lecz finiszując na trzeciej pozycji, musiał czekać na to, co zrobią rywale. Niewińskiemu jednak udało się awansować, a w kolejnym wyścigu szybszy od niego był tylko Geonnyeong Park z Korei Południowej. Tym samym nasz reprezentant zapewnił sobie start w wielkim finale. Decydujący bieg jednak zdominowali Koreańczycy. Złoto zdobył Minseo Kim, srebrno wspomniany wyżej Park, a brąz Dogyu Lee. Niewiński z czasem 1:27,436 musiał zadowolić się czwartą pozycją. Nasz olimpijczyk z Pekinu był jedynym Polakiem, któremu udało się zakwalifikować do głównych biegów, ale wcześniej o miejsca w rankingu walczyli pozostali Biało-Czerwoni. Jędrzej Buchowski został sklasyfikowany na 30. pozycji, a Adam Muchlado dwa „oczka” niżej.

Rywalizację o medale zwieńczyły biegi sztafetowe. U pań tytuł mistrzyń świata wywalczyły Kanadyjki, finiszując przed drugą reprezentacją Holandii i trzecimi Węgierkami. Udany występ zaliczyły również Biało-Czerwone. Polki w składzie Ada Majewska, Karolina Parczewska, Hanna Sokołowska i Magdalena Zych zwyciężyły finał B i zostały sklasyfikowane na piątej pozycji. U mężczyzn po złoto sięgnęła reprezentacja Włoch. Srebro zdobyli Węgrzy, a podium uzupełniła Francja. Biało-Czerwoni niestety swoją przygodę zakończyli już w ćwierćfinałach.

1000 m M
1. Minseo Kim (Korea Południowa)