Skoki narciarskie - PŚ (Raw Air):  Takanashi najlepsza w Oslo, turniej dla Kriznar
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

Skoki narciarskie - PŚ (Raw Air): Takanashi najlepsza w Oslo, turniej dla Kriznar

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 06.03.2022, 20:50

Sara Takanashi zwyciężyła niedzielny konkurs rozgrywany na Holmenkollbakken (HS134). Dla Japonki było to już 63. pucharowe zwycięstwo  w karierze. Kolejne punkty Pucharu Świata zdobyła też Kinga Rajda, która została sklasyfikowana na 28. pozycji. Rywalizacja w Oslo zakończyła norweski cykl Raw Air, w którym najlepsza okazała się Nika Kriznar.

W poprzedzającym konkurs prologu triumfowała Nika Kriznar. Słowenka poszybowała na odległość 125 metrów, minimalnie wyprzedzając drugą Sarę Takanashi (126 m). Trzecie miejsce zajęła kolejna reprezentantka Słowenii Ursa Bogataj (124,5 m). Dokładnie tak samo przed ostatnim konkursem wyglądała klasyfikacja turnieju Raw Air. Zarówno w prologu, jak i potem w konkursie mogliśmy oglądać dwie reprezentantki Polski. Nicole Konderla skoczyła 95,5 metra i zajęła 31. miejsce, a Kinga Rajda lądując dwa metry bliżej była 34.

W pierwszej serii konkursowej obie z Polek poprawiły swoje skoki. Nicole Konderla osiągnęła odległość 97 metrów, jednak to nie wystarczyło na awans do finału (33. miejsce). Ta sztuka udała się natomiast Kindze Rajdzie. 21-latka ze Szczyrku lądowała na 105 metrze i została sklasyfikowana na 28. pozycji. Autorką najdłuższego skoku podczas pierwszej rundy była Sara Takanashi. Japonka jako jedyna osiągnęła granicę 130 metrów i była liderką na półmetku zmagań. Na drugiej pozycji z niewielką stratą uplasowała się Ursa Bogataj (127 m). Taką samą odległość osiągnęła Chiara Kreuzer z Austrii i umiejscowiła się tuż za Słowenką. W ciągłej grze o podium były też  Yuki Ito, Nika Kriznar czy Marita Kramer, lecz ta ostatnia do prowadzącej Takanashi traciła już ponad jedenaście punktów.

Kinga Rajda również w skoku finałowym zaprezentowała się bardzo dobrze. Polka lądowała na 103 metrze i utrzymała zajmowane po pierwszej serii 28. miejsce. Swoją pozycję obroniła też Sara Takanashi, która zwycięstwo w konkursie zapewniła sobie skokiem na 128 metr. Jeszcze dalej lądowała Ursa Bogataj (130,5 m), lecz ta próba nie wystarczyła, żeby pokonać utytułowaną Japonkę. Tym samym Słowenka musiała zadowolić się drugim miejscem. Z kolei trzeciej pozycji nie utrzymała Chiara Kreuzer. Austriaczka osiągnęła tylko 118,5 metra i spadła na szóstą lokatę. To wykorzystała druga z Japonek - Yuki Ito, która skacząc 127 metrów, zapewniła sobie konkursowe podium. Liderka cyklu Raw Air - Nika Kriznar zakończyła niedzielne zmagania poza podium, jednak mogła cieszyć się ze zwycięstwa w całym cyklu. Obok Słowenki na podium stanęły Takanashi i Bogataj.