PGNiG Superliga mężczyzn: zaskakujące zwycięstwa Stali i Wybrzeża
COPYRIGHT: MATEUSZ SLODKOWSKI / TORUS WYBRZEZE GDANSK

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 07.03.2022, 10:53

W ostatni weekend zostały rozegrane spotkania 18. serii PGNiG Superligi mężczyzn. Dosyć niespodziewane zwycięstwa odnieśli szczypiorniści Handball Stali Mielec i Torus Wybrzeża Gdańsk. Mielczanie pokonali Gwardię Opole 32:28 i wydostali się z ostatniego miejsca w tabeli. Natomiast gdański zespół okazał się lepszy od Górnika Zabrze, triumfując 25:24. W pozostałych spotkaniach tej kolejki komplet punktów wywalczyły drużyny z Płocka, Tarnowa, Puław, Kielc i Kwidzyna.

Siedemnaste ligowe zwycięstwo w sezonie 2021/2022 odnieśli szczypiorniści Orlen Wisły Płock. Wicemistrzowie Polski bez większych problemów pokonali MKS Zagłębie Lubin 35:24. Obecna sytuacja ekipy z Lubina jest bardzo trudna. Podopieczni Jarosława Hipnera przedłużyli serię porażek w PGNiG Superlidze do pięciu i spadli na ostatnie miejsce w tabeli. W Tarnowie dobiegła końca dobra passa szczypiornistów Sandra Spa Pogoni Szczecin. Zespół prowadzony przez Rafała Białego przystępował do starcia w Arenie Jaskółka po triumfach nad Handball Stalą Mielec i Torus Wybrzeżem Gdańsk. Natomiast tarnowianie postawili trudne warunki przeciwnikom i zwyciężyli 28:26. O losach tego spotkania przesądziła końcówka. Jeszcze minutę przed ostatnią syreną na tablicy wyników widniał rezultat 26:26, jednak trafienia Tarasa Minockiego i Aleksandra Buszkowa zapewniły gospodarzom trzy punkty. Wyrównany przebieg miała także potyczka Piotrkowianina Piotrków Trybunalski z Azotami Puławy. Starcie dwóch czołowych zespołów ekstraklasy rozpoczęło się lepiej dla drużyny z Lubelszczyzny, która w 10. minucie po skutecznym rzucie Andrija Akimenko prowadziła 6:3. Później puławianie utrzymywali bezpieczną przewagę i schodzili na przerwę przy wyniku 13:10. W drugiej połowie przyjezdni powiększyli różnicę do pięciu bramek (16:11). Natomiast gracze Piotrkowianina wrócili do gry, doprowadzając do rezultatu 18:17 dla przeciwników. W decydującym fragmencie szczypiorniści Azotów zachowali koncentrację i zwyciężyli 26:24. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano Wojciecha Boruckiego. Młody bramkarz zanotował kilka ważnych interwencji w kluczowym momencie, dokładając cegiełkę do sukcesu swojej drużyny.

Porażki zespołów ze Szczecina i Lubina wykorzystała Handball Stal Mielec. Podopieczni Rafała Glińskiego od początku spotkania z osłabioną kontuzjami Gwardią Opole przejęli inicjatywę i utrzymywali kilkubramkową przewagę. Po pierwszym kwadransie sobotniej konfrontacji na tablicy wyników widniał rezultat 7:4 dla Stali. Mielczanie poszli za ciosem, a na półmetku rywalizacji ich przewaga wynosiła siedem trafień (16:9). W drugiej połowie drużyna z Opola próbowała nawiązać równorzędną walkę, jednak nie potrafiła zbliżyć się do solidnie dysponowanych przeciwników. Ostatecznie reprezentanci Podkarpacia triumfowali 32:28 i zainkasowali ważny komplet punktów w kontekście walki o utrzymanie. Na pozycji lidera tabeli umocnili się zawodnicy Łomży Vive Kielce. Mistrzowie Polski nie pozostawili złudzeń Chrobremu Głogów, wygrywając 43:23. Najskuteczniejszym zawodnikiem zwycięskiej ekipy był Arciom Karalek, który zapisał na swoim koncie osiem trafień.

Do konfrontacji dwóch drużyn plasujących się w środku ligowej stawki doszło w Kwidzynie, gdzie tamtejszy MMTS mierzył się z Energą MKS-em Kalisz. Kwidzynianie potwierdzili dobrą dyspozycję z ostatnich spotkań i dosyć pewnie wygrali 30:26. Dla zawodników MMTS-u to był czwarty ligowy triumf z rzędu, który pozwolił im na umocnienie się na piątej pozycji w tabeli. Rywalizację w 18. serii gier zakończyło spotkanie Torus Wybrzeża Gdańsk z Górnikiem Zabrze. Początek spotkania w Gdańsku był bardzo wyrównany. To przyjezdni jako pierwsi przejęli inicjatywę, a w 19. minucie po trafieniu Krzysztofa Łyżwy prowadzili 8:5. Gospodarze odpowiedzieli serią dobrych akcji, doprowadzając do remisu 8:8. Końcówka pierwszej połowy także należała do gdańszczan, którzy schodzili na przerwę z dwubramkową przewagą (13:11). Na początku drugiej odsłony ekipa prowadzona przez Mariusza Jurkiewicza kontynuowała solidną grę, a w 42. minucie po skutecznym rzucie Jacka Suleja różnica wzrosła do czterech trafień (20:16). Zabrzanie dążyli do odrobienia strat, jednak nie potrafili wyrównać stanu rywalizacji. Ostatecznie zawodnicy Wybrzeża odnieśli dosyć niespodziewane zwycięstwo, pokonując wyżej notowanych rywali 25:24.

Ligowe zestawienie otwiera niepokonana w tym sezonie Łomża Vive Kielce. Na drugim miejscu plasuje się Orlen Wisła Płock, a podium uzupełniają Azoty Puławy. Pełna tabela jest dostępna TUTAJ.