Podsumowanie lig: "polski" mecz dla Gran Canarii

• Data publikacji: 07.03.2022, 16:44

Po przerwie reprezentacyjnej do gry wróciły najważniejsze europejskie ligi koszykarskie. Wśród nich jest liga hiszpańska, w której zmierzyły się drużyny z polskimi koszykarzami w składzie. Gran Canaria wygrała na wyjeździe 86:76 z Casademontem Saragossa.

Liga hiszpańska

Do Gran Canarii z wypożyczenia do Mega Basket Belgrad wrócił Aleksander Balcerowski. Polski środkowy nie zagrał jeszcze w meczu z Casademontem Saragossa. Tym samym naprzeciwko siebie stanęli tylko Adam Waczyński i AJ Slaughter. Lepszy początek zanotował Casademont, który prowadził 18:10. Od stanu 19:22 Gran Canaria zdobyła dziesięć kolejnych punktów i przejęła inicjatywę nad spotkaniem. Zespół gości utrzymywał dwucyfrową przewagę, ale w trzeciej kwarcie gospodarze zbliżyli się na cztery punkty. Ekipa z Wysp Kanaryjskich nie dała sobie odebrać prowadzenia i ostatecznie wygrała 86:76. Liderem Gran Canarii był John Shurna, który zdobył 24 punkty, trafiając sześć trójek. AJ Slaughter rzucił dziesięć oczek, a Adam Waczyński zanotował punkt mniej. W tabeli Gran Canaria jest 10. z bilansem 10-10, a Casademont plasuje się trzy lokaty niżej.

W innym ciekawym meczu 23. kolejki Real Madryt podejmował Bitci Baskonię. Gospodarze prowadzili do przerwy 38:29. Druga połowa należała do zespołu z Kraju Basków, który ostatecznie wygrał 80:72. Real zanotował piątą porażkę w sezonie, w tym trzecią w czterech ostatnich meczach, ale z 17 wygranymi prowadzi w tabeli. Dwa zwycięstwa mniej na swoim koncie ma Barcelona, która nie zbliżyła się do pierwszego miejsca w tabeli, gdyż w zaległym starciu 18. kolejki przegrała 76:86 z Walencją.

Casademont Saragossa - Gran Canaria 76:86
Walencja - Barcelona 86:76 (18. kolejka)
BAXI Manresa - Urbas Fuenlabrada 99:89

Liga niemiecka

EWE Oldenburg nadal znajduje się w strefie spadkowej Bundesligi. W meczu 23. kolejki przegrało 85:101 z Hamburg Towers. Dla gości 12 punktów zdobył Michał Michalak. Swoje spotkania wygrały trzy najwyżej sklasyfikowane zespoły - Bayern Monachium, Telekom Bonn i ratiopharm Ulm./

Hamburg Towers - EWE Oldenburg 101:85

Liga włoska

Nutribullet Treviso przegrało po dogrywce 93:99 z Fortitudo Bolonia, które przerwało serię porażek. Zespół z Treviso zajmuje w tabeli 13. miejsce z ośmioma zwycięstwami, ale tylko z jedną wygraną straty do fazy play-off. Michał Sokołowski zagrał przez 29 minut i zdobył pięć punktów.

Nutribullet Treviso - Fortitudo Bolonia 93:99 (po dogrywce)

Liga francuska

Hitem tygodnia we Francji był mecz na szczycie. Levallois Bolonia przerwało serię trzech porażek i pokonało 83:81 LDLC Asvel Villeurbanne. Najlepszym zawodnikiem meczu był przymierzany do gry w reprezentacji Polski Will Cummings, który zdobył 29 punktów. Ważne zwycięstwo odniosło Gravelines- Dunkierka, które wygrało 87:83 z Nanterre i zbliżyło się na wygraną do fazy play-off. Dominik Olejniczak zdobył dwa punkty.

Liga VTB

Pomimo wojny do gry wróciła Zjednoczona Liga VTB. Nie ma już w niej estońskiego Kalev/Cramo Tallin, a Zastal Zielona Góra zawiesił swój udział w rozgrywkach. Rosyjskie drużyny oraz Tsmoki Mińsk nadal rywalizują, co wzbudza wiele kontrowersji. Grają głównie Rosjanie, ale nie tylko, co widać na przykładzie Unicsu Kazań, w którego składzie są nadal m.in. Mario Hezonja i Tonye Jekiri. Warto dodać, że koszykarze spoza Rosji mogą opuścić ten kraj. Kontrakt z Parmą Perm rozwiązał Marcel Ponitka. Mateusz Ponitka oficjalnie nie pożegnał się z Zenitem St. Petersburg, ale wyjechał z państwa agresora.