Tirreno-Adriatico: czasówka dla Filippo Ganny
Ragagnin Fabio, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 07.03.2022, 18:12

Filippo Ganna (INEOS Grenadiers) wygrał czasówkę otwierającą tegoroczny wyścig Tirreno-Adriatico i został pierwszym liderem. Aktualny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas wyprzedził dwóch faworytów do zwycięstwa w całym wyścigu Remco Evenepoela (Quick-Step Alpha Vinyl Team)  i Tadeja Pogacara (UAE Team Emirates).

Wyścig dwóch mórz rozpoczynał się w Lido di Camaiore. Organizatorzy przygotowali dla kolarzy na otwarcie niespełna 14-kilometrową czasówkę, której trasa nie była wymagająca.

Filippo Ganna (INEOS Grenadiers) już na pierwszym punkcie pomiaru czasu wykręcił najlepszy rezultat, wyprzedzając o dwie sekundy Remco Evenepoela (Quick-Step Alpha Vinyl Team) i o dziewięć Alexa Dowsetta (Israel - Premier Tech). W drugiej części Włoch jeszcze przyśpieszył i mógł cieszyć się ze zwycięstwa etapowego i koszulki lidera. Na mecie Evenepoel stracił do Ganny 11 sekund. Trzeci czas wykręcił Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), który dobrze spisał się zwłaszcza na drugim odcinku trasy i wjechał na metę ze stratą 18 sekund.

Najlepiej z Polaków wypadł Maciej Bodnar (TotalEnergies), zajmując 23. lokatę ze stratą 51 sekund do zwycięzcy. Rafał Majka (UAE Team Emirates) uplasował się na 106. pozycji i stracił 1:32. Cesare Benedetti (BORA - hansgrohe) pojechał 10 sekund wolniej od Majki, co dało mu 120. miejsce.