Pekin 2022: Polacy tłem rywalizacji w kolejnym dniu zmagań

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 11.03.2022, 09:10

Kolejny dzień zmagań podczas igrzysk paraolimpijskich w Pekinie nie przyniósł polskiego medalu. Najlepsze miejsce zanotował Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą, zajmując w w biathlonowym biegu indywidualnym na 12.5 km w kategorii osób z niepełnosprawnością wzroku 7. miejsce. Swojego biegu nie ukończyła z kolei Iweta Faron.

Najwięcej polskich startów w piątek śledziliśmy w parabiathlonie. Na pierwszy ogień poszła Monika Kukla, która rywalizowała w biegu na 12.5 km w kategorii siedząc. Polka nie może być zadowolona ze swojego występu, bowiem zajęła ostatnie, 10. miejsce w stawce, a na dodatek popełniła siedem błędów na strzelnicy. Najlepsza okazała się Amerykanka Oksana Masters, która pokonała swoją rodaczkę i największą rywalkę Kendall Gretsch o nieco ponad pięć sekund. Na dobry wynik można było liczyć w biegu indywidualnym w kategorii stojąc, gdzie na starcie stanęła Iweta Faron. Mająca w ostatnich dniach problemy zdrowotne zawodniczka nie ukończyła niestety biegu i nie została sklasyfikowana, a złoto powędrowało do Ludmiły Liaszenko. Ostatnim polskim akcentem w rywalizacji parabiathlonistów był występ Pawła Gila z przewodnikiem Michałem Lańdą w biegu indywidualnym w kategorii niepełnosprawności wzroku. Polski duet zajął w nim siódmą lokatę, zamykając stawkę z pięcioma niecelnymi strzałami i ponad 15-minutową stratą do zwycięzców, którymi zostali Ołeksander Kazik z przewodnikiem Serhijem Kucheryiavyi.

W piątek mieliśmy również swojego reprezentanta w parasnowboardzie, gdzie w konkurencji banked slalom udział brał Wojciech Taraba. Polak nie odegrał jednak kluczowej roli w tej rywalizacji, zajmując po dwóch przejazdach 19. miejsce. Złoto powędrowało do reprezentanta gospodarzy, Sun Qi.

Złoci medaliści 11 marca:

Parabiathlon - bieg indywidualny na 12.5 km:

Kategoria siedząc: Oksana Masters (Stany Zjednoczone) i Liu Mengtao (Chiny)

Kategoria stojąc: Ludmiła Liaszenko (Ukraina) i Benjamin Daviet (Francja)

Kategoria niepełnosprawności wzroku: Oksana Shyshkova (Ukraina) oraz Ołeksander Kazik (Ukraina)

Parasnowboard - banked slalom: Brenna Huckaby (Stany Zjednoczone) i Sun Qi (Chiny)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.