Skoki narciarskie - PK: Jelar najlepszy w pierwszym konkursie, szóste miejsce Kota
Joanna Malinowska / sportwobiektywie.pl

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 12.03.2022, 15:30

Ziga Jelar zwyciężył pierwszy z dwóch sobotnich konkursów w Zakopanem rozgrywanych w ramach Pucharu Kontynentalnego. Podium uzupełnili Thomas Lackner i Bor Pavlovcic. Z Polaków najlepiej spisał się Maciej Kot, kończąc zmagania na szóstej pozycji.

Na półmetku rywalizacji prym wiódł Ziga Jelar, który prowadził po skoku na odległość 137,5 metra. Taki sam rezultat, jednak w lepszych warunkach osiągnął David Haagen, plasując się na drugiej pozycji. Za nim umiejscowili się kolejni reprezentanci Słowenii - Bor Pavlovcic oraz Anze Semenic i obaj oddali 136-metrowe próby. W pierwszej serii konkursowej mogliśmy oglądać dwunastu reprezentantów Polski. Najdalej z Biało-Czerwonych lądował Maciej Kot (134,5 m), który został sklasyfikowany na 9. pozycji. Tuż za nim uplasowała się jeszcze trójka naszych reprezentantów. Pierwszą dziesiątkę zamknął Stefan Hula (133 m), jedenasty był Aleksander Zniszczoł (130,5 m), a „oczko” niżej umiejscowił się Andrzej Stękała (129,5 m). Oprócz wyżej wymienionej czwórki awans do finału wywalczyli też Kacper Juroszek, Klemens Murańka i Jan Habdas. Juroszek po skoku na odległość 128,5 metra zajmował 20. pozycję. Dwudziesty piąty był Murańka, który osiągnął rezultat 124,5 metra, a najlepszą trzydziestkę zamknął Habdas (119,5 m). Pozostali z Polaków zakończyli zmagania w konkursie po jednym skoku. Mateusz Gruszka (118,5 m) był czterdziesty pierwszy, Tomasz Pilch czterdziesty czwarty (118,5 m), Tymoteusz Amilkiewicz czterdziesty dziewiąty (113,5 m). Najsłabiej zaprezentowali się Jarosław Krzak (110,5 m), który został sklasyfikowany na 52. pozycji oraz Szymon Jojko (109 m) - 55. miejsce.

W drugiej serii swoją dobrą dyspozycję potwierdził Ziga Jelar, zapewniając sobie zwycięstwo w konkursie skokiem na 131,5 metrów. Słoweniec drugiego Thomasa Lacknera z Austrii wyprzedził o ponad osiemnaście punktów. Lackner na podium „wskoczył” dzięki bardzo dobrej drugiej próbie - 130 metrów. Trzecią pozycję po skoku na 126 metr utrzymał Bor Pavlovcic. W finale świetnie zaprezentował się też Maciej Kot. Polak osiągnął 128,5 metrów i awansował na szóstą pozycję. Andrzej Swoje miejsce utrzymał też Andrzej Stękała (127 m), kończąc zmagania na 12. lokacie. Tuż za nim uplasowali się Aleksander Zniszczoł (125 m) oraz Stefan Hula (124,5 m). O jedno „oczko” awansował Kacper Juroszek, który w drugiej serii lądował na 124 metrze, co pozwoliło mu zając ostatecznie 19. pozycję. Klemens Murańka został sklasyfikowany na 23. pozycji (117 m), a Jan Habdas zakończył konkurs na 27. miejscu (114,5 m).