Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: piąte miejsca Ziomek i Michalskiego na 500 metrów
Copyright @2021 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 12.03.2022, 16:50

Przed nami ostatni akcent sezonu 2021/2022 w łyżwiarstwie szybkim. W sobotę i niedzielę najlepsi łyżwiarze i łyżwiarki będą rywalizować podczas finałowego Pucharu Świata w Heerenveen. Pierwszego dnia mogliśmy oglądać między innymi ściganie na 500 metrów, gdzie po raz kolejny z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Biało-Czerwoni. Zarówno Kaja Ziomek, jak i Piotr Michalski zakończyli pierwszy bieg na piątej pozycji.

Rywalizację na torze długim w Heerenveen rozpoczęły sprinterki. Na 500 metrów mogliśmy oglądać niestety tylko jedną reprezentantkę Polski, gdyż Andżelika Wójcik nie mogła wystartować ze względu na pozytywny wynik koronawirusa. Mimo tego pozytywnych emocji przysporzyła nam Kaja Ziomek, która z wynikiem 38,039 s zajęła piątą pozycję. Najlepiej spisała się mistrzyni olimpijska i liderka Pucharu Świata - Erin Jackson. Oprócz Amerykanki na podium stanęły Femke Kok z Holandii i Nao Kodaira z Japonii. Przed ostatnim biegiem Kaja Ziomek zajmuje czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej i ma duże szanse na podium, a Wójcik jest siódma.

W zmaganiach panów nie zawiódł Piotr Michalski, który wziął przykład z kadrowej koleżanki i z wynikiem 34,661 s również zakończył pierwszy wyścig na piątym miejscu. Dobry występ odnotowali też pozostali z Biało-Czerwonych. Damian Żurek wynikiem 35,208 s zamknął pierwszą dziesiątkę, a tuż za nim uplasował się Marek Kania (25,233 s). Dystans 500 metrów najszybciej pokonał Tatsuya Shinhama z Japonii. Za nim uplasował się Kanadyjczyk Laurent Dubreuil, a trzeci był kolejny z Japończyków - Wataru Morishige. W pucharowej klasyfikacji przed decydującym wyścigiem prowadzi Dubreuil. Michalski zajmuje szóstą pozycję, Kania jest dziesiąty, a Żurek trzynasty.

W pozostałych konkurencjach niestety nie oglądaliśmy już polskich zawodników. W sobotę rywalizacja rozstrzygnęła się na 1500 metrów pań. W ostatnim biegu najlepsza była Japonka Miho Takagi, która zwycięstwem zapewniła sobie również wygraną w klasyfikacji generalnej. Za nią finiszowała Antoinette de Jong z Holandii, a podium uzupełniła Norweżka Ragne Wilkund. W konkurencji 1000 metrów mężczyzn czołowe lokaty rozdzielili pomiędzy sobą Holendrzy. W sobotę najszybszy był Kjeld Nuis, wyprzedzając drugiego Thomasa Krola i trzeciego Heina Otterspeera. Z kolei ze zwycięstwa w klasyfikacji generalnej mógł cieszyć się Krol, Nius zajął drugą pozycję, był Ottespeer. Sobotnie zmagania zakończyły biegi panów na 5 kilometrów. Poza konkurencją był niepokonany w tym sezonie Nils van der Poel. Szwed rozgromił swoich rywali, zwyciężając zarówno ostatni wyścig, jak i cały Puchar Świata. W sobotę na podium uplasowali się również Bart Swings z Belgii i Włoch Davide Ghiotto.