PGNiG Superliga kobiet: koncertowa gra lublinianek, ważny triumf Startu
Krzysztof Betnerowicz

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 13.03.2022, 12:16

W piątek i w sobotę zostały rozegrane trzy z czterech spotkań 20. serii PGNiG Superligi kobiet. Pewne zwycięstwa odniosły ekipy otwierające tabelę, a więc MKS FunFloor Perła Lublin i MKS Zagłębie Lubin. Lublinianki pokonały na wyjeździe MKS Piotrcovię Piotrków Trybunalski 33:18, natomiast podopieczne Bożeny Karkut wygrały z Młynami Stoisław Koszalin 27:21. Ważny komplet punktów w kontekście walki o utrzymanie wywalczyły zawodniczki EKS-u Start Elbląg, które okazały się lepsze od Suzuki Korony Handball Kielce, triumfując 33:28.

Rywalizacja w 20. serii gier rozpoczęła się od pojedynku aktualnych mistrzyń Polski, drużyny MKS-u Zagłębia Lubin z Młynami Stoisław Koszalin. Zespół z Dolnego Śląska był zdecydowanym faworytem tej konfrontacji i dosyć szybko przejął inicjatywę. W 4. minucie po trafieniu Emilii Galińskiej "Miedziowe" prowadziły 3:1. Później przyjezdne wyrównały stan rywalizacji, lecz lubinianki błyskawicznie odbudowały przewagę. Wskutek dobrej akcji Karoliny Kochaniak-Sali na tablicy wyników widniał rezultat 7:4 dla Zagłębia. W kolejnym fragmencie ekipa prowadzona przez Bożenę Karkut kontrolowała grę, utrzymując dosyć bezpieczną różnicę. Od stanu 11:9 gospodynie zanotowały dobrą serię, a dzięki skutecznemu rzutowi Anety Łabudy odskoczyły rywalkom na sześć trafień (15:9). Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 16:10. Po zmianie stron zespół z Koszalina nie potrafił nawiązać równorzędnej walki z wyżej notowanymi przeciwniczkami. Obrończynie mistrzowskiego tytułu konsekwentnie grały w obronie i wykorzystywały błędy rywalek, a po bramce Anety Łabudy prowadziły 23:10. W kolejnym fragmencie podopieczne Waldemara Szafulskiego nieco zmniejszyły różnicę dzięki skutecznym rzutom Gabrieli Haric i Hanny Rycharskiej. Natomiast to szczypiornistki Zagłębia zwyciężyły 27:21, notując szesnastą ligową wygraną w sezonie 2021/2022.

Sporo emocji przyniosło starcie EKS-u Start Elbląg z Suzuki Koroną Handball Kielce. Beniaminek PGNiG Superligi kobiet wiązał spore nadzieje z wyjazdem do Elbląga, ponieważ w starciu z tym zespołem odniósł swoje jedyne zwycięstwo w obecnym sezonie. Początek sobotniej konfrontacji był bardzo zacięty, a gra toczyła się bramka za bramkę. W 8. minucie dzięki rzutowi Katarzyny Cygan zespół z Elbląga odskoczył na dwa trafienia (6:4), jednak kielczanki błyskawicznie odrobiły straty, a po skutecznej akcji Wiktorii Gliwińskiej na tablicy wyników widniał rezultat 7:6 na ich korzyść. Później trwała wyrównana rywalizacja, żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć. Na półmetku spotkania to przyjezdne były bliżej triumfu, prowadząc 12:11. Druga połowa rozpoczęła się lepiej dla drużyny z Kielc. Wskutek dobrego rzutu Katarzyny Grabarczyk podopieczne miały dwubramkową przewagę (15:13). Miejscowe utrzymywały kontakt z przeciwniczkami, jednak po dwóch skutecznych akcjach Katarzyny Grabarczyk różnica wzrosła do trzech trafień (20:17). O losach spotkania przesądził ostatni kwadrans. Elblążanki zanotowały kapitalną serię, rzucając sześć bramek z rzędu i w 49. minucie to one prowadziły 24:21. Po akcji Nikoli Szczepanik podopieczne Marcina Pilcha miały pięciobramkową przewagę (28:23). W końcówce zawodniczki Startu zachowały koncentrację i ostatecznie zwyciężyły 33:28.

W 20. serii aktualny lider rozgrywek ligowych, drużyna MKS-u FunFloor Perła Lublin walczyła o ligowe punkty w Piotrkowie Trybunalskim z tamtejszym MKS-em Piotrcovia. Podopieczne Moniki Marzec rozpoczęły to spotkanie od prowadzenia 3:1, natomiast gospodynie dosyć szybko odrobiły straty, a w 13. minucie po trafieniu Lucyny Sobeckiej na tablicy wyników widniał rezultat 5:4 na ich korzyść. W kolejnym fragmencie zespół z Piotrkowa Trybunalskiego nie potrafił znaleźć recepty na dobrze dysponowaną defensywę przeciwniczek. Lublinianki konsekwentnie budowały przewagę, a dzięki bramce Julii Pietras prowadziły 11:6. W końcówce pierwszej połowy przyjezdne kontynuowały dobrą grę i schodziły na przerwę przy wyniku 16:9. W drugiej części lublinianki nie zamierzały się zatrzymywać i powiększały różnicę. W 38. minucie wskutek akcji Jaqueline Anastacio na tablicy wyników widniał rezultat 22:11. Reprezentantki Koziego Grodu kontrolowały przebieg boiskowych wydarzeń, a dzięki bramce Dominiki Więckowskiej ich przewaga wzrosła do czternastu trafień (29:15). Jednostronne starcie w Piotrkowie Trybunalskim zakończyło się wygraną MKS-u FunFloor Perły Lublin 33:18.

Dzięki temu zwycięstwu lubelski zespół umocnił się na pozycji lidera PGNiG Superligi kobiet. Drugie miejsce zajmuje aktualnie MKS Zagłębie Lubin, a na trzeciej lokacie plasują się szczypiornistki KPR-u Gminy Kobierzyce. Pełna tabela jest dostępna TUTAJ.

Wyniki 20. serii PGNiG Superligi kobiet:

MKS Zagłębie Lubin - Młyny Stoisław Koszalin 27:21 (16:10)

MKS Zagłębie Lubin: Maliczkiewicz, Wąż - Machado Matieli 7, Łabuda 6, Galińska 4, Kochaniak-Sala 4, Noga 3, Zawistowska 1, Górna 1, Hartman 1, Grzyb, Drabik, Milojević, Miłek.

Młyny Stoisław Koszalin: Zimny, Prudzienica - Haric 7, Rycharska 4, Urbaniak 4, Mazurek 2, Kurdzielewicz 2, Żukowska 2, Somionka, Lipok.

EKS Start Elbląg - Suzuki Korona Handball Kielce 33:28 (11:12)

EKS Start Elbląg: Pająk, Hypka - Stapurewicz 9, Wołoszyk 7, Choromańska 6, Szczepanik 3, Cygan 3, Kopańska 3, Kostuch 2, Dworniczuk, Owczarek, Tarczyluk, Głębocka.

Suzuki Korona Handball Kielce: Hibner, Chojnacka - Więckowska 9, Jasińska 5, Grabarczyk 5, Pękala 3, Rosińska 2, Gliwińska 2, Pastuszka 1, Kędzior 1, Piwowarczyk, Costa Pereira.

MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski - MKS FunFloor Perła Lublin 18:33 (9:16)

MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski: Sarnecka 1, Opelt - Waga 2, Świerczek 2, Sobecka 2, Jureńczyk 2, Królikowska 2, Drażyk 2, Klonowska 1, Trawczyńska 1, Stanisławczyk 1, Majsak 1, Trbović 1, Grobelna, Oreszczuk, Fesdorf.

MKS FunFloor Perła Lublin: Gawlik, Wdowiak - Pietras 6, Roszak 6, Płomińska 5, Szynakruk 4, Więckowska 3, Portasińska 2, Anastacio 2, Achruk 1, Tatar 1, Zagrajek 1, Beganović 1, Gęga 1, Szarawaga.

EUROBUD JKS Jarosław - KPR Gminy Kobierzyce (15 marca, 19:00)

Zaległe spotkania PGNiG Superligi kobiet rozgrywane w najbliższych dniach:

14. seria: MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski - Młyny Stoisław Koszalin (16 marca, 17:00)

18. seria: MKS Zagłębie Lubin - Suzuki Korona Handball Kielce (16 marca, 18:30)