Skoki narciarskie - PŚ: słoweńska dominacja w finałowym konkursie
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 13.03.2022, 16:20

Słowenki zdominowały finałowy konkurs Pucharu Świata pań na skoczni w Oberhofie (HS 100). W niedzielnej rywalizacji zwyciężyła Ursa Bogataj przed Niką Kriznar i Emą Klinec. Anna Twardosz nie zdołała awansować do drugiej serii. Kryształową Kulę za sezon 2021/2022 już w sobotę zapewniła sobie Marita Kramer.

W kwalifikacjach do ostatniego konkursu w tym sezonie triumfowała Ursa Bogataj. Słowenka poszybowała na odległość 101 metrów i jako jedyna pokonała rozmiar skoczni. Za nią uplasowały się Nika Kriznar i Katharina Althaus, czyli całe podium sobotnich zmagań. O awans do konkursu walczyły dwie reprezentantki Polski. Ta sztuka udała się jednak tylko Annie Twardosz, a skok na 70 metr pozwolił jej zająć 37. lokatą. Nicole Konderla zakończyła kwalifikacje i swój udział w niedzielnych zawodach na ostatnim, czterdziestym trzecim miejscu (59 m).

Pierwszą serię konkursową zdominowały Słowenki. Na półmetku prowadziła Nika Kriznar po skoku na 97,5 metra. Dwa metry bliżej lądowała Ursa Bogataj, ale do swojej rodaczki traciła tylko 2,9 punktu. Za nimi uplasowała się trzecia ze Słowenek - Spela Rogelj, która jako jedyna w stawce poszybowała na setny metr. W czołowej piątce zameldowały się również zwyciężczyni Pucharu Świata Marita Kramer (93,5 m) oraz kolejna reprezentantka Słowenii - Ema Klinec (91,5 m). Na pierwszej serii swój udział w konkursie zakończyła Anna Twardosz. Polka po skoku na odległość 69,5 metra została sklasyfikowana na 38. miejscu i nie awansowała do finału.

Również w drugiej serii prym wiodły Słowenki. Tym razem jednak najdalej poszybowała Ursa Bogataj, a skok na setny metr zapewnił jej zwycięstwo w całym konkursie. Dotychczasowa liderka Nika Kriznar skoczyła 93 metry i musiała zadowolić się drugą pozycją. Podium uzupełniła Ema Klinec, która świetnie zaprezentowała się w drugiej próbie, osiągając odległość 96,5 metra. Tuż za podium konkurs zakończyła zwyciężczyni całego cyklu Marita Kramer (92,5 m), a na piątym miejscu uplasowała się Katharina Althaus (96,5 m). W drugiej próbie nie popisała się trzecia po pierwszej serii Spela Rogelj, która po skoku na 87 metr spadła na szóstą pozycję.