Lekkoatletyka - Puchar Europy w rzutach: Ewa Różańska ratuje honor polskich rzutów

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 13.03.2022, 19:07

Ewa Różańska wywalczyła w Leirze jedyny dla Polaków medal 21. Pucharu Europy w rzutach. Polka wygrała rywalizację młociarek w kategorii U23.

Polska, która rok temu w Splicie wygrała klasyfikację medalową, tym razem wysłała na te zawody słabszy skład, pozbawiony największych gwiazd. W Portugalii nie zobaczyliśmy kulomiotów przygotowujących się do startu w halowych mistrzostwach świata, oraz żadnego z naszych medalistów olimpijskich w rzucie młotem czy oszczepem. Przełożyło się to niestety na wyniki. W kategorii seniorów najwyżej, na piątej pozycji uplasował się dyskobol Oskar Stachnik. U pań siódme były młociarka Katarzyna Furmanek i dyskobolka Karolina Urban.

Nadziei na krążek upatrywaliśmy więc w rywalizacji młodzieżowców. Zaledwie 15 cm zabrakło do podium w pchnięciu kulą Piotrowi Goździewiczowi. Gdy już witaliśmy się z myślą o zerowym dorobku medalowym, w ostatniej konkurencji zawodów - rzucie młotem U23 kobiet - Ewa Różańska rzutem na odległość 67,24 m zapewniła s59obie złoty medal. Dzięki temu Polska została sklasyfikowana w klasyfikacji medalowej na 8. miejscu. Najlepsi okazali się Francuzi, ale to Włosi wywiozą z Portugalii najwięcej, bo aż 6 medali. Na uwagę zasługuje ich dublet w pchnięciu kulą seniorów. Zane Weir pchnięciem na odległość 21,99 m wyprzedził Konrada Bukowieckiego na listach światowych i stał się poważnym kandydatem do medalu w Belgradzie. Drugi Nick Ponzio również osiągnął świetne 21,83 m. Najlepszy wynik na świecie w pchnięciu kulą kobiet uzyskała Portugalka Auriol Dongmo (19,68 m).