Liga Europy: Andrij Jarmołenko daje awans West Hamowi!
2019 Getty Images

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 17.03.2022, 23:39

Dogrywki potrzebował West Ham United, by wyeliminować z Ligi Europy Sevillę FC. Rozstrzygającą bramkę dla Młotów zdobył w 112. minucie spotkania reprezentant Ukrainy, Andrij Jarmołenko. Mecz zakończył się rezultatem 2:0.

Pierwsze minuty spotkania zdecydowanie należały do gospodarzy, którzy utrzymywali się przy piłce i próbowali zagrozić bramce Sevilli. Ekipa z Andaluzji dzielnie się jednak broniła i zapobiegła skutecznemu wykończeniu akcji. W 12. minucie bliski strzelenia gola był Pablo Fornals, jednak jego strzał z bliskiej odległości został zablokowany. Sevillistas również starali się wypracowywać sobie okazje, ale ich strzały mijały bramkę bronioną przez Alphonse'a Areolę. Na pierwszą poważną akcję z ich strony musieliśmy czekać do 27. minuty, kiedy to groźne uderzał Youssef En Nesyri. Świetna interwencja golkipera West Hamu uratowała ekipę z Londynu przed stratą bramki. Chwilę później płaskim uderzeniem na bramkę gości odpowiedział Michail Antonio, ale tym razem świetnie zachował się Bono. Na gola otwierającego w tym meczu musieliśmy czekać do 39. minuty. Wtedy to Antonio posłał wysokie dośrodkowanie w pole karne Sevilli, a piłkę wpakował głową do bramki Tomas Soucek. Gol dla Młotów oznaczał, że stan dwumeczu został wyrównany. Jeszcze przed przerwą goście mieli swoją okazję do strzelenia gola, ale fatalnie przestrzelił En Nesyri. Wobec tego do przerwy było 1:0 dla West Hamu.

Drugą połowę z przytupem rozpoczęli gospodarze. Szanse Soucka i Rice'a miały potencjał na podwyższenie prowadzenia, lecz nie zostały wykorzystane. W 55. minucie zaatakowali goście. Piłkę w polu karnym otrzymał Youssef En Nesyri, jednak spudłował uderzając obok prawego słupka bramki West Hamu. Osiem minut później znakomitą okazję miał Manuel Lanzini, lecz dwa strzały nie wystarczyły, by pokonać Bono. Czas upływał, a ataki West Hamu się intensyfikowały. Bramka dla Młotów przez pewien czas wisiała w powietrzu, jednak w końcówce znów obraz gry stał się bardziej wyrównany. Obie ekipy powoli godziły się z faktem, że czeka je dogrywka. Tak też się stało.

Pierwsza część dogrywki nie przyniosła rozstrzygnięcia. Obejrzeliśmy kilka fauli oraz zmian, a jedyną groźną sytuację w 99. minucie stworzył Tomas Soucek, który ponownie próbował uderzać głową, lecz jego strzał minął lewy słupek bramki Bono. Przełom nadszedł w 112. minucie. Strzał z granicy pola karnego oddał Pablo Fornals. Bramkarz Sevilli odbił piłkę, jednak ta spadła pod nogi Andrija Jarmołenki, który wepchnął ją do bramki. Mecz zakończył się wynikiem 2:0, a gol reprezentanta Ukrainy dał West Hamowi awans do ćwierćfinału Ligi Europy!

West Ham United - Sevilla FC 1:0 (1:0) dogr. 2:0

Bramki: 39' Soucek, 112' Jarmołenko

West Ham: Areola - Cresswell, Zouma, Dawson, Johnson - Lanzini (115' Noble), Rice, Soucek - Benrahma (88' Jarmołenko), Antonio (120+1' Fredricks), Fornals (119' Diop)

Sevilla: Bono - Augustinsson, Gudelj (111' Carmona), Kounde, Navas (106' Montiel)- Rakitić (55' Torres), Delaney, Jordan - Martial (102' Luismi), En Nesyri (91' Mir), Corona (96' El Haddadi)

Żółte kartki: 34' Lanzini, 117' Cresswell - 120+2' Montiel

Sędzia: Clement Turpin (Francja)