Lekkoatletyka - HMŚ: Ewa Swoboda tuż za podium!
Paweł Skraba

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 18.03.2022, 21:01

Piątkowe zmagania naszych lekkoatletów były naprawdę udane, lecz niedosyt pozostał po biegu na 60 metrów. Ewa Swoboda zajęła czwartą pozycję, lecz do podium zabrakło 0.002 sekundy. W sesji wieczornej spoglądaliśmy również w stronę Adrianny Sułek, która wywalczyła srebrny medal oraz naszych reprezentantów w biegu na 400 metrów.

Ewa już w półfinale pokazała rywalkom, że nie łatwo będzie z nią wygrać. Zwyciężyła swój bieg ze znakomitym czasem 7.03 i pewnie awansowała do finału. Niestety na drugim etapie zmagań sprinterskich swój udział w Belgradzie zakończyła Pia Skrzyszowska, która nie zakwalifikowała się do wąskiego finału.

Dość niespodziewane były finałowe rezultaty. Najszybsza okazała się Mujinga Kambundji, która biegła na najbardziej zewnętrznym torze. Szwajcarka uzyskała znakomity czas 6.96 sekundy. Podium uzupełniły Amerykanki Mikiah Brisco (6.99 PB) oraz Marybeth Sant-Price (7.04 PB). Ewa finalnie przegrała brązowy medal zaledwie o 0.002 sekundy.

Podczas sesji wieczornej rozgrywane były półfinały na dystansie 400 metrów. W finale zobaczymy jedynie Justynę Święty-Ersetic, która z dużym spokojem zagwarantowała sobie awans. Finiszowała jako druga, gdyż Shaunae Miller-Uibo udowadnia, że jest w niesamowitej dyspozycji. Polka uzyskała czas 51.67 sekundy. W drugim półfinale mogliśmy oglądać Natalię Kaczmarek, która nie powtórzyła sukcesu koleżanki z reprezentacji. Zajęła w swoim biegu czwartą lokatę i musiała pożegnać się z indywidualną rywalizacją. Zwyciężyła Jamajka Stephanie Ann-McPherson. Nie będziemy mieli naszego przedstawiciela w męskim biegu na dwa okrążenia. Kajetan Duszyński startował z bardzo niewygodnego, pierwszego toru i z czasem 47.21 zajął szóstą lokatę. Nasi medaliści olimpijscy mogą skupić się na niedzielnej sztafecie.

Na bardzo wysokim poziomie stał konkurs pchnięcia kulą pań. Mistrzynią świata została Auriol Dongmo. Portugalka w piątej próbie pchnęła na odległość 20.43 metra. Wyprzedziła zaledwie o 22 centymetry Amerykankę Chase Ealey. Podium uzupełniła Jessica Schilder, która jest objawieniem tego sezonu. Medale zostały rozdane również w biegu na 3000 metrów i skoku w dal. Na dystansie 15 okrążeń najlepsza na finiszu okazała się Lemlem Hailu z Etiopii z czasem 8:41.82. Również brązowy medal powędrował do Etiopii za sprawą Ejgayehu Taye. Afrykanki rozdzieliła Amerykanka Elinor Purrier St.Pierre. Bezkonkurencyjny w skoku w dal był Mitiadis Tentoglu. Grek już w drugiej próbie skoczył 8.55, poprawiając o 18 centymetrów rekord życiowy. Srebro wywalczył Thobias Montler (8.38 PB), który przesunął się na drugą pozycję dopiero w ostatniej kolejce. Na najniższym stopniu podium stanął Marquis Dendy (8.27 SB).