PKO Ekstraklasa: Lech rozbija Jagiellonię na 100-lecie klubu

• Data publikacji: 19.03.2022, 21:50

Lech Poznań rozbił Jagiellonię Białystok 3:0 w rozgrywanym w ramach 26. kolejki meczu PKO Ekstraklasy. Tym samym Lechici hucznie uczcili stulecie klubu, a dzięki bramkom Mikaela Ishaka, Joao Amarala i Dawida Kownackiego drużyna traci tylko jeden punkt do pierwszej w tabeli Pogoni Szczecin.

Pierwszą groźną akcję w 13. minucie meczu przeprowadzili piłkarze Lecha, ale podania Mikaela Ishaka nie wykorzystał Jesper Kalstrom, który uderzył zza szesnastki” wprost w bramkarza rywali. W kolejnych minutach gospodarze wciąż prowadzili grę oraz tworzyli następne sytuacje, ale nie byli w stanie przełożyć swojej przewagi na wynik spotkania. Z kolei w 21. minucie fatalny błąd popełnił Nika Kvekveskiri, ale na jego szczęście przyjezdni nie wykorzystali swojej szansy. Kwadrans później „koronkową” akcję przed polem karnym przeciwników rozegrali poznaniacy, ale w tym wszystkim zabrakło wykończenia po wrzutce Joela Pereiry. Chwilę później fantastyczne szanse na gola mieli jeszcze Bojan Nastic dla gości oraz Ishak dla Lechitów, ale w obu przypadkach piłka nie wpadła do siatki i do przerwy mieliśmy 0:0.

Drugą część meczu od ataku rozpoczęli podopieczni Macieja Skorży, którzy już w 47. minucie objęli prowadzenie. Wrzutkę Pereiry z prawej strony przedłużył Karlstrom, a w polu karnym do piłki dopadł Ishak, który atomowym strzałem z woleja zapewnił zespołowi prowadzenie. Napastnik Kolejorza zrównał się tym samym z Ivi Lopezem na szczycie tabeli strzelców z liczbą 14 bramek. Nie minęło dziesięć minut, a Lech miał już dwubramkową przewagę po swojej stronie. Kapitalne podanie w „szesnastkę” posłał Jakub Kamiński, a tam odnalazł się wprowadzony po przerwie Joao Amaral, który umieścił futbolówkę w siatce. W kolejnych akcjach gospodarze nie zamierzali zwalniać tempa i tworzyli sobie następne sytuacje bramkowe, w który Jagiellonia zmuszona była do rozpaczliwej defensywy. Lechici dopięli swego w 72. minucie, kiedy po świetnej akcji Kamińskiego Amaralem piłkę do pustej bramki skierował Dawid Kownacki. W międzyczasie na placu gry pojawił się Tomasz Kędziora, który dostał od kibiców owację na stojąco. W 77. minucie blisko ustrzelenia dubletu był Ishak, ale jego kapitalne uderzenie z dwudziestego metra przeleciało centymetry obok „okienka” Alomerovica. Ostatecznie wynik meczu nie uległ już zmianie i Lech Poznań wygrał 3:0, sprawiając sobie fantastyczny prezent z okazji 100-lecia klubu.

Lech Poznań — Jagiellonia Białystok 3:0 (0:0)

Bramki: 47' Ishak, 53' Amaral, 72' Kownacki —

Lech: Bednarek — Pereira (70' Kędziora), Salamon, Milic, Rebocho — Kvekveskiri, Ramirez (46' Amaral), Karlstrom (76' Tiba) — Ba Loua (70' Kownacki), Ishak, Kamiński (76' Kamiński)

Jagiellonia: Alomerovic — Prykryl (83' Piszczek), Matysik, Tiru, Nastic, Diego Carloca — Wojciechowski (75' Orpik), Romanczuk — Struski (64' Wdowik), Mystkowski (64' Cernych), Pospisil (75' Tabiś)

Żółte kartki: 80' Marchwiński — 56' Romanczuk, 79' Matysik

Sędzia: Paweł Raczkowski