Biathlon - PŚ: ostatni start w sezonie dla Braisaz-Bouchet

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 20.03.2022, 14:00

Najlepsza w ostatnim biegu tegorocznego Pucharu Świata w biathlonie okazała się Justine Braisaz-Bouchet. Francuzka w biegu ze startu wspólnego w Oslo wyprzedziła na mecie Niemkę Franziskę Preuss i tryumfatorkę cyklu Marte Olsbu Roeiseland z Norwegii. Polki nie startowały.

Startem zwieńczającym weekendową rywalizację pań w Oslo, ale również zmagania w tegorocznym Pucharze Świata w biathlonie, był bieg ze startu wspólnego. Najlepsza w nim okazała się Justine Braisaz-Bouchet z Francji, która po dwóch pudłach na strzelaniu w pozycji leżąc w "stójce" była już bezbłędna, dobiegając na metę z czasem 35:20.8 s. Drugie miejsce zajęła Niemka Franziska Preuss, która również dwukrotnie się myliła, a do najlepszej straciła niespełna 8 sekund. Podium uzupełniła reprezentantka gospodarzy, Marte Olsbu Roeiseland, która celowała w przypieczętowanie zwycięstwa w całym cyklu wygraną na swoim terenie, jednak ostatecznie linię mety przecięła ona na trzeciej lokacie. Dwie kolejne lokaty zajęły Szwedki, Linn Persson i Elvira Oeberg, a czołową "szóstkę" uzupełniła Ingrid Landmark Tandrevold z Norwegii. Bardzo dobry start zanotowały biathlonistki z Niemiec, bowiem cztery z nich uplasowały się w top 10, a najlepsza w dwóch poprzednich biegach w Oslo Tiril Eckhoff zajęła 13. lokatę.

Niedzielny tryumf pozwolił Braisaz-Bouchet wygrać końcową klasyfikację biegu masowego z dorobkiem 162 punktów. Francuska biathlonistka tylko o dwa "oczka" wyprzedziła młodszą z sióstr Oeberg, a o dziesięć doświadczoną Włoszkę Dorotheę Wierer. Olsbu Roeiseland w tej klasyfikacji znalazła się tuż za podium. Monika Hojnisz-Staręga sklasyfikowana została na 32. pozycji, a Anna Mąka na 49.

Bezkonkurencyjna w tegorocznym sezonie Pucharu Świata była Marte Olsbu Roeiseland, która zdominowała światowe trasy już od pierwszych startów, zdobywając Kryształową Kulę z dorobkiem 957 punktów. Drugie miejsce w cyklu, po bardzo solidnych ostatnich miesiącach, zajęła Elvira Oeberg, która nagromadziła 823 "oczka". Podium uzupełniła Lista Theresa Hauser z Austrii, zdobywając łącznie 684 punkty, a czołówkę uzupełniły Hanna Oeberg, Anais Chevalier-Bouchet i Denise Herrmann. Zdecydowanie nie był to udany sezon dla reprezentantek Polski, co idealnie odzwierciedla pozycja najlepszej z biało-czerwonych. Jest nią Monika Hojnisz-Staręga, która z dorobkiem 153 punktów uplasowała się dopiero na 39. lokacie. Na 64. miejscu sezon zakończyła Kamila Żuk, a Anna Mąka uplasowała się trzy lokaty niżej.

Bieg ze startu wspólnego kobiet:

1. Justine Braisaz-Bouchet (Francja) 35:20.8 (2)

2. Franziska Preuss (Niemcy) +7.8 (2)

3. Marte Olsbu Roeiseland (Norwegia) +8.6 (2)

4. Linn Persson (Szwecja) +13.6 (2)

5. Elvira Oeberg (Szwecja) +13.7 (2)

6. Ingrid Landmark Tandrevold (Norwegia) +14.1 (2)