Rozpoczął się XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 20.03.2022, 20:54

Dziś w fińskim Vuokatti oficjalnie otwarto 15. edycję Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF). Polskę reprezentowało będzie 40 zawodników.

Zawody przeznaczone są dla młodych europejskich sportowców w wieku 14-18 lat i są mocno związane z ruchem olimpijskim. Fińskie miasto Vuokatti jest gospodarzem zimowej edycji festiwalu już po raz drugi, po tym jak pełniło tę rolę również w 2009 roku. Tegoroczna edycja została przełożona z zeszłego roku, ze względu na pandemię COVID-19.

Dziś miejsce miała oficjalna ceremonia otwarcia, a sportowa część zmagań rozpocznie się jutro i potrwa do piątku. W programie znalazło się 9 dyscyplin, w porównaniu do igrzysk olimpijskich brakuje m.in. łyżwiarstwa szybkiego, narciarstwa dowolnego, curlingu czy sportów saneczkowych. Zarówno Rosja, jak i Białoruś zostały wykluczone z zawodów, lecz obie nacje... będą figurowały w tabeli medalowej. A to dlatego, że turniej hokejowy chłopców rozegrany został w grudniu zeszłego roku i zarówno Białorusini, jak i Rosjanie, zdołali wywalczyć wtedy medale, odpowiednio srebrny i brązowy. Złoto wywalczyli wtedy Finowie.

Polskę w Finlandii reprezentowało będzie 40 zawodników, startujących w 8 dyscyplinach. 2 dni temu, w siedzibie PKOl-u, odbyło się oficjalne ślubowanie przed wylotem do Vuokatti, w którym, razem z naszymi zawodnikami, wzięli udział również reprezentanci Ukrainy.

W historii zimowego EYOF-u Polacy zdobyli jak dotąd 30 medali, w tym 9 złotych.