ATP Indian Wells: Taylor Fritz pokonuje Nadala w finale
sirobi 2019

• Data publikacji: 21.03.2022, 12:00

Taylor Fritz (20. ATP) zwycięzcą turnieju ATP Masters 1000 rozgrywanego na kortach w Indian Wells. Amerykanin niespodziewanie pokonał w finale Rafaela Nadala 6:3 7:6(5), dla którego była to pierwsza porażka w 2022 roku. Od poniedziałku Fritz awansuje na 8. miejsce w rankingu ATP.

Zdecydowanym faworytem przed rozpoczęciem pojedynku wydawał się Hiszpan, który w obecnym sezonie znajduje się w fantastycznej formie. 35-latek od początku roku wygrał wszystkie 20 spotkań, w międzyczasie triumfując podczas Australian Open i zostając tym samym pierwszym tenisistą w historii, który ma na koncie 21. wygranych turniejów wielkiego szlema.

Początek meczu to jednak kapitalna gra faworyta publiczności, który już w pierwszym gemie zdołał zdobyć przewagę przełamania po wykorzystaniu czwartego break-pointa. Z kolei chwilę później było już 4:0, po tym, jak Taylor dwukrotnie utrzymał serwis, a także dorzucił kolejną wygraną przy podaniu Nadala. W końcówce seta Hiszpan próbował jeszcze powrócić do rywalizacji, odłamując na 3:5, ale już w następnym gemie ponownie utracił własny serwis i przegrał seta 3:6.

Druga część spotkania od samego początku była o wiele bardziej wyrównana. W trzecim gemie Rafael wykorzystał swoją szansę i przełamał podanie Fritza, na co Amerykanin odpowiedział już w następnej odsłonie, wyrównując na 2:2. Z kolei w piątym, trwającym kilka minut gemie Nadal miał aż cztery szanse na ponowne objęcie prowadzenia, ale  nie zdołał wykorzystać żadnej z nich. Ostatecznie pomimo nieustannej walki nie doczekaliśmy się przełamań i o losach seta zdecydować miał tie-break. W nim przez dłuższy czas na prowadzeniu znajdował się Hiszpan, który prowadził 5:4, mając serwis po swojej stronie. Taylor wygrał jednak obie piłki przy podaniu przeciwnika, a następnie zamknął starcie przy własnym serwisie, wygrywając tym samym 6:3, 7:6(5). Dla Fritza jest to drugi tytuł w głównym cyklu, ale pierwszy w turnieju rangi ATP Masters 1000. Przy okazji został on pierwszym Amerykaninem od Andre Aggasiego, który triumfował na Indian Wells od 2001 roku.

Taylor Fritz (USA) [20] — Rafael Nadal (ESP) [4] 6:3, 7:6(5)