Zimowy EYOF 2022: pierwsze starty biało-czerwonych za nami
Łukasz Szeląg

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 21.03.2022, 19:25

Polscy sportowcy zainaugurowali dziś swoje występy na XV Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. Biało-czerwoni pokazali się w dwóch dyscyplinach.

W fińskim Vuokatti pierwszego dnia zaplanowano starty na trzech różnych arenach. Biało-czerwonych nie oglądaliśmy jedynie w rywalizacji hokeistek.

Na początek młodzi europejscy adepci sportów zimowych zmierzyli się z dystansem 1500 m w short tracku. Wśród dziewcząt, 11. miejsce zajęła Agnieszka Bogdanowicz, a ostatecznie na 14. miejscu sklasyfikowano Karolinę Parczewską. W rywalizacji chłopców ćwierćfinałów nie przebrnął Oskar Kurowski, a Adama Muchladę sklasyfikowano na 12. pozycji. Złote medale wywalczyli reprezentanci Holandii i Włoch.

Po południu na trasy wyruszyli biegacze narciarscy. W rywalizacji dziewcząt na 7,5 km techniką dowolną, najwyżej z naszych reprezentantek uplasowała się Daria Szkurat, która zajęła 17. miejsce. Dziesięć miejsc niżej sklasyfikowana została Zuzanna Fujak, którą możemy pamiętać jako pechową "prawie olimpijkę". Fujak została powołana do kadry na Pekin, ale ostatecznie ze startu wykluczył ją koronawirus. 33. była Oliwia Buśko, a 38. Kinga Mareczek. Podwójne zwycięstwo odniosły Szwedki, brąz przypadł reprezentantce Włoch.

Wśród chłopców na dystansie 10 km techniką dowolną, najwyższe miejsce zajął Łukasz Gazurek, który minął linię mety jako 25. Dwa miejsca za nim uplasował się Piotr Jarecki, 50. był Adrian Kiełbasa, a 56. Emil Koper. Złoto wywalczył reprezentant gospodarzy - Niko Anttola.

Jutro, oprócz kontynuacji rywalizacji w dyscyplinach rozpoczętych dzisiaj, do rywalizacji przystąpią m.in. specjaliści od narciarstwa alpejskiego, biathlonu, kombinacji norweskiej czy snowboardu.