Zimowy EYOF 2022: Polacy tuż za podium w biathlonie
Wikkimedia Commons

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 22.03.2022, 18:20

Czwarte i szóste miejsce zajęli dziś polscy biathloniści startujący w XV Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. Naszą reprezentantkę mieliśmy też w historycznym konkursie kombinacji norweskiej dziewcząt.

Niespełna 3 sekund zabrakło do pierwszego polskiego medalu tegorocznej edycji festiwalu. Konrad Badacz zaliczył tylko jedno pudło na strzelnicy, ale ostatecznie minimalnie przegrał brąz biathlonowego sprintu na dystansie 7,5 km. Drugi z biało-czerwonych - Fabian Suchodolski - nie spudłował ani razu, ale odrobinę słabszy bieg przełożył się na szóstą pozycję. 29. był Kacper Brzóska, a 31. Hubert Matusik. Złoto wywalczył Czech Peter Hak.

W biathlonowym sprincie dziewcząt na dystansie 6 km, najlepsza z Polek, Barbara Skrobiszewska, mimo perfekcyjnego wyniku na strzelnicy, minęła linię mety na 14. pozycji. 2 miejsca niżej uplasowała się Anna Nędza-Kubiniec, która jednak spudłowała aż trzykrotnie. 45. była Emilia Zasadna, a Dominika Leśniara została ostatecznie ukarana karą dyskwalifikacji. Złoto przypadło reprezentantce Szwecji, a podium uzupełniły dwie Słowenki.

W historycznym, bo pierwszym konkursie kombinacji norweskiej dziewcząt, jedenasta w stawce czternastu zawodniczek była Natalia Słowik. Polka dobrze spisała się na skoczni, gdzie osiągnęła 6. wynik, ale wolniejszy bieg przełożył się na pozycję poza czołową dziesiątką. Mistrzynią została Włoszka Annika Sieff, która wyprzedziła dwie Austriaczki.

Dziś rozdano również medale w narciarskim slalomie. Wśród chłopców, z Polaków ukończył go jedynie Piotr Szeląg, który został sklasyfikowany na 19. pozycji. Błażej Budz nie ukończył drugiego przejazdu, a już na pierwszym z trasy wypadli Szymon Zarzycki i Igor Szymański. Złoty medal wywalczył reprezentant gospodarzy Erik Saravuo.

W slalomie dziewcząt złoty medal również pozostał w Finlandii. Patrycja Florek ukończyła konkurencję na 29. miejscu, dziesięć pozycji przed Emilią Złotek.

Na trasach biegowych, po wczorajszej rywalizacji techniką dowolną, przyszła kolej na technikę klasyczną. Na dystansie 5 km dziewcząt 17. była Daria Szkurat, 23. Oliwia Buśko, 26. Zuzanna Fujak, a 36. Kinga Mareczek. Chłopcy biegli 7,5 km, a najlepszy z biało-czerwonych - Piotr Jarecki - również zajął 17. pozycję. 2 miejsca niżej uplasował się Łukasz Gazurek, 43. był Adrian Kiełbasa, a 47. Emil Koper.

Kolejną konkurencję mają też za sobą specjaliści od short tracku. 3. w finale B (7 ogólnie) na 500 m była Agnieszka Bogdanowicz. W ćwierćfinałach odpadła Karolina Parczewska. Wśród chłopców również na ćwierćfinałach zatrzymali się Adam Muchlado i Oskar Kurowski. Z dobrych informacji, cała czwórka startując w sztafecie mieszanej zdołała awansować do finału A. Tam medale zostaną rozdane w piątek.

Za nami też kwalifikacje snowboardowego big air, ale żadnemu z biało-czerwonych nie udało się awansować do finału.