Judo - Grand Slam: słaby dzień Polek

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 01.04.2022, 22:50

Pierwszego dnia zawodów Grand Slam w Antalyi zobaczyliśmy cztery nasze reprezentantki. Najlepiej poradziła sobie Aleksandra Kaleta w kategorii do 52 kg, która wygrała dwa pojedynki i odpadła w 1/8 finału. Pozostałe Polki nie wygrały żadnej walki.

Aleksandra Kaleta (-52 kg) rozpoczęła turniej od zwycięstwa w pierwszej rundzie z reprezentantką Wybrzeża Kości Słoniowej Salimatą Fofaną. Polka zaprezentowała swoje umiejętności walki w parterze i założyła trzymanie, dzięki czemu wygrała przez ippon. W drugiej rundzie nasza judoczka wyeliminowała czwartą zawodniczkę światowego rankingu Szwajcarkę Fabienne Kocher. Walka trwała 23 sekundy, a Kaleta zmusiła swoją przeciwniczkę do poddania, zakładając dźwignię na rękę. W 1/8 finału na drodze zawodniczki UKS Judo Wolbrom stanęła Brazylijka Larissa Pimenta, która decydujący punkt zdobyła 10 sekund przed końcem walki. Najlepsza w tej kategorii okazała się Węgierka Reka Pupp, która w finale pokonała przez ippon Dijorę Keldijorową z Uzbekistanu. Na najniższym stopniu podium stanęły Włoszka Odette Giuffrida i Francuzka Astride Gneto.

W wadze do 57 kg nie poszło najlepiej Julii Kowalczyk i Arlecie Podolak. Pierwsza z nich w drugiej rundzie uległa po dogrywce niżej notowanej Węgierce Kitti Kovacs. Również od drugiej rundy turniej zaczęła Podolak, która przegrała z późniejszą brązową medalistką imprezy Brazylijką Jessicą Limą. Po złotym medal sięgnęła Kanadyjka Jessica Klimkait, wygrywając w finale po zaledwie 28 sekundach z Francuzką Sarah Leonie Cysique. Drugi brąz wywalczyła Timna Nelson Levy z Izraela. W najlżejszej żeńskiej kategorii (-48 kg) startowała Paulina Szlachta. 21-latka ambitnie walczyła w pierwszej rundzie, ale w dogrywce nadziała się na wazari ze strony Francuzki Melanie Legoux Clement i odpadła z rywalizacji. W finale tej kategorii znalazły się dwie Mongołki. Górą z tego pojedynku wyszła Narantsetseg Ganbaatar, pokonując Baasankhuu Bavuudorj. Podium uzupełniły Hiszpanka Mireia Lapuerta Comas oraz Serbka Milica Nikolić.

Wśród mężczyzn w piątek nie oglądaliśmy naszych reprezentantów. Pierwsze miejsce w kategorii do 60 kg zajął Yung Wei Yang z Tajwanu. W finale przegrał z nim Gruzin Luchumi Czchwimiani. Na trzecim miejscu zawody zakończyli Hiszpan Francisco Garrigos i Uzbek Dilszodbek Baratow. W kat. do 66 kg królował Mołdawianin Denis Vieru, pokonując w finale Brazylijczyka Wiliana Limę. Z brązowych medali mogli się cieszyć Tal Flicker (Izrael) i Sardor Nurillajew (Uzbekistan).