LEC: Rogue „reverse sweepuje” Fnatic i wchodzi do finału!
Michal Konkol

• Data publikacji: 02.04.2022, 21:37

Cóż to była za fantastyczna seria półfinałowa! Fnatic wygrali dwie pierwsze mapy i wydawać się mogło, że zmierzają po pewne zwycięstwo nad Rogue, którzy nigdy wcześniej nie wygrali nawet jednej gry w play-offach przeciwko FNC. Kolejne trzy mapy to jednak całkowita dominacja RGE, którzy zdeklasowali rywali i dokonali „reverse sweepa”, zapewniając sobie awans do finału.

Trymbi Lulu 2/5/8 5/7/3 Pyke Hylissang

Seria rozpoczęła się od nieustannych walk na dolnej alei, które w czwartej minucie przyniosły po jednym killu dla każdego ze strzelców, przy czym pierwsza krew trafiła na konto Compa. Minutę później na dolną aleję ponownie zawitał Volibear, który razem z kolegami po raz drugi zabił Lulu. Z kolei w siódmej minucie Trymbi chciał za wszelką cenę przerwać „recall” Hylissanga, co zakończyło się jego trzecią śmiercią, a rywalom zapewniło tysiąc sztuk złota przewagi. Z kolei w dziewiątej minucie Upset zdołał pokonać Compa w sytuacji 1 vs 3, co wyglądało po prostu beznadziejnie z perspektywy Rogue. Dodatkowo dwa pierwsze obiekty neutralne trafiły na konto Fnatic, a Shelly już w 12. minucie pomogła zniszczyć pierwszą wieżę na dolnej alei, powiększając różnicę do 2,500.

RGE udało się w końcu odpowiedzieć, gdy wyłapali zabójstwa przeciwko Pyke'owi oraz Jayce'owi, ale w tym samym czasie drugiego drake'a zapewniał swojej drużynie Razork. Natomiast w szesnastej minucie Rogue wreszcie zagrali dobrą akcję, gdy wygrali walkę na bocie dwóch za jednego, a także wzięli Rift Heralda i zniszczyli wieżę na topie. W ten sposób strata w złocie zmniejszyła się do tysiąca, ale trzeci smok i tak trafił na konto FNC. Pięć minut później zespoły spotkały się na dolnej rzece, a w powstałej walce zdobyły po jednym killu. Najważniejsze było jednak to, że Fnatic zgarnęli piekielną duszą, mając 3,000 sztuk złota przewagi. Dzięki takiej dominacji ekipa w 27. minucie poszła po Barona i bez problemu go pokonała.

Oblężenie ze wzmocnieniem nie pozwoliło jednak wejść do bazy przeciwników, ponieważ Hylissang dwukrotnie zginął w ciągu dwóch minut, co dało liczebną przewagę RGE. Z kolei w 31. minucie Rogue zajęli dobrą pozycję na dolnej rzece, a następnie wzięli Starszego Smoka i zdołali przeżyć. Następnie drużyny spotkały się na Nashorze, gdzie niebieski zespół raz jeszcze okazał się lepszy i zapisał wzmocnienie na swoim koncie. W 37. minucie Fnatic wreszcie zgarnęli Starszego Smoka, ale w tym momencie ich przewaga wynosiła już tylko 2,500. Z największym wzmocnieniem w grze FNC zniszczyli inhibitor na bocie, a także odsłonili ten na midzie. Z kolei w 41. minucie Rogue wygrali niesamowity teamfight na Baronie i przedłużyli spotkanie.

Dwie minuty później ekipy wymieniły się obiektami — Fnatic zdobyli Starszego Smoka, a RGE Barona. W decydującym momencie idiotyczny błąd popełnił jednak Larssen, który teleportował się wprost w ręcę rywali, wręczając im zwycięstwo bez walki.

Rogue vs Fnatic — 0:2

Odoamne Gnar 4/5/1 6/3/9 Gangplank Wunder
Malrang Jarvan IV 1/4/7 5/2/12 Volibear Razork
Larssen Viktor 1/4/3 4/3/10 Orianna Humanoid
Comp Aphelios 3/4/1 4/0/6 Caitlyn Upset
Trymbi Lulu 1/2/5 0/2/8 Thresh Hylissang

Druga mapa rozpoczęła się od fatalnego błędu Malranga na midzie, który zakończył się zdobyciem pierwszej krwi przez Razorka oraz uzyskaniem 1,000 sztuk złota przewagi przez Fnatic. Z kolei w dziewiątej minucie duo bot FNC wspomógł Volibeara w lesie przeciwników, dzięki czemu Caitlyn zaliczyła killa na 2:0, a minutę później Razork był już na górnej alei, gdzie razem z Gangplankiem pokonał Gnara. W jedenastej minucie leśnik Fnatic wziął Rift Heralda, który następnie zniszczył kilka poziomów opancerzenia na midzie. Chwilę później mieliśmy walkę na midzie, z której lepiej wyszli gracze FNC, powiększając przewagę do 2,500. Zaraz potem Volibear dorzucił podniebnego smoka, ale w odpowiedzi Rogue wykonali trzy zabójstwa z rzędu — jedno na bocie oraz dwa na topie — i praktycznie wyrównali stan złota.

W 18. minucie Fnatic zgarnęli drugiego drake'a, ale mecz z całkowitej dominacji stał się bardzo wyrównany. Z kolei trzy minuty później Rogue zmiażdżyli przeciwników w walce na górnej rzece czterech za jednego i po raz pierwszy w grze uzyskali przewagę w złocie. Odpowiedź FNC przyszła w 23. minucie, kiedy Gangplank zdobył podwójne zabójstwo, zapewniając trzeciego smoka. Ledwie dwie minuty później kolejny fatalny błąd Malranga na midzie kosztował jego zespół trzy życia oraz utratę Barona. W 29. minucie Rogue wzięli swojego pierwszego drake'a, ale w zamian za to oddali inhibitor na midzie, przez co ich strata w złocie wzrosła do ośmiu tysięcy.

Trzy minuty później Fnatic zabili Barona Nashora, a następnie wygrali teamfight i zakończyli mecz, powiększając prowadzenie w serii do 2:0.

Hylissang Thresh 0/6/4 1/2/11 Rakan Trymbi

Trzecie spotkanie rozpoczęło się od pierwszej krwi dla Hecarima po ganku na górnej alei, na co Diana odpowiedziała pokonanym oceanicznym smokiem. Z kolei w ósmej minucie otrzymaliśmy walkę 3 vs 3 na topie, w której oba zespoły wykonały po dwa zabójstwa. W dziesiątej minucie fatalny błąd popełnił Hylissang, który z jakiegoś powodu niszczył control warda na topie, przez co Rogue zdołali pokonać jego oraz Dianę, a następnie zgarnąć Rift Heralda i uzyskać 1,500 sztuk złota przewagi. Natomiast w 13. minucie RGE zniszczyli pierwszą wieżę na topie przy pomocy Shelly oraz pokonali Thresha, powiększając różnicę w złocie do trzech tysięcy.

Dwie minuty później Rogue wygrali kolejną walkę trzech za jednego, a chwilę później dorzucili również piekielnego drake'a. W ciągu następnych pięciu minut rozgrywka stała się nieco spokojniejsza, a RGE wzięli kolejnego Heralda oraz drugiego smoka. Z kolei w 23. minucie Rogue całkowicie zmiażdżyli przeciwników na górnej rzece, wykonując „czystego ace'a”, co pozwoliło im zdobyć Barona Nashora. Wraz ze wzmocnieniem drużynie udało się zrównać z ziemią inhibitor na midzie, ale wtedy powstałą walkę czterech za jednego wygrali gracze Fnatic, zmniejszając stratę w złocie do sześciu tysięcy. Mimo tego w 29. minucie RGE pokonali drugiego Nashora, a następnie zabili dwójkę rywali, ale popełnili błąd w bazie FNC, co przedłużyło mecz. W 33. minucie nie było już żadnych wątpliwości i Rogue wreszcie wygrali grę.

Fnatic vs Rogue — 2:2

Wunder Aatrox 1/4/0 1/0/11 Ornn Odoamne
Razork Viego 1/5/0 8/0/11 Hecarim Malrang
Humanoid Twisted Fate 0/8/1 10/1/10 Sylas Larssen
Upset Jinx 0/2/1 5/0/8 Aphelios Comp
Hylissang Braum 0/7/2 2/1/20 Rakan Trymbi

Czwarta mapa rozpoczęła się od pierwszej krwi dla Malranga już w drugiej minucie, po nieudanym „invadzie” ze strony Fnatic i śmierci Brauma. Ledwie cztery minuty później RGE prowadzili już 4:0 po świetnych gankach Hecarima (3/0/0) oraz dobrych „roamach” Trymbiego. Z kolei w ósmej minucie Rogue zmiażdżyli FNC na dolnej alei, wykonując cztery szybkie zabójstwa i uzyskując 3,500 sztuk złota przewagi. Podopieczni YamatoCannona nie mieli jednak dość i minutę postanowili zawalczyć na górnej rzece, co zakończyło się trzema kolejnymi killami na koncie RGE. W dwunastej minucie Rogue prowadzili 12:0 oraz mieli sześć tysięcy sztuk złota więcej od Fnatic.

Minutę później FNC wreszcie zapisali na koncie pierwsze zabójstwo, ale chwilę później oddali wieżę na topie oraz górskiego smoka. Natomiast w siedemnastej minucie Rogue raz jeszcze przejechali się po przeciwnikach, wykonując „czystego ace'a” na dolnej alei, powiększając prowadzenie do 18:1, a także przewagę w złocie do 11,000. Trzy minuty później było już 23:2, a różnica w złocie dobiła do czternastu tysięcy! W 21. minucie Fnatic zniszczyli pierwszą wieżę w grze, ale ceną za to był Baron Nashora, a także inhibitory na midzie oraz topie. Następnie zespół dokonał resetu z przewagę 16,000 i rozpoczął oblężenie na bocie. To przyniosło oczekiwany skutek i ostatecznie Rogue wygrało 26:2 po 24 minutach.

Fnatic vs Rogue — 2:3

Wunder Camille     Gnar Odoamne
Razork Viego     Trundle Malrang
Humanoid Twisted Fate     Sylas Larssen
Upset Jinx     Aphelios Comp
Hylissang Thresh     Rakan Trymbi

Decydująca rozgrywka rozpoczęła się od udanej akcji Rogue na midzie, gdzie Sylas z pomocą Trundle'a zdobył pierwszą krew przeciwko Twisted Fate'owi. Chwilę później Fnatic spróbowali odpowiedzieć na bocie, ale dzięki dobremu wyczuciu Trybmiego była to wymiana jeden za jednego. Z kolei w piątej minucie Malrang pojawił się na topie i z pomocą Odoamne pokonał Wundera, zapewniając drużynie blisko 1,000 sztuk złota przewagi. W dziesiątej minucie zespoły wymieniły się obiektami neutralnymi z mapy, ale więcej skorzystali na tym Rogue, którzy zabili Camille na topie i zrównali z ziemią pierwszą wieżę w grze, powiększając różnicę w złocie do 2,000.

W piętnastej minucie Fnatic zdołali wygrać walkę na dolnej alei dwóch za jednego, ale musieli oddać hextechowego drake'a oraz kolejnego Heralda.