Podsumowanie lig: ważne zwycięstwo Gran Canarii, świetny mecz Slaughtera

• Data publikacji: 04.04.2022, 09:56

W europejskich ligach koszykarskich coraz bliżej zakończenia sezonów zasadniczych. Bardzo ciekawe jest w Hiszpanii, gdzie dwa zwycięstwa odniosła Gran Canaria, w tym niezwykle ważne z Bitci Baskonią. W dobrej formie jest AJ Slaughter.

Liga hiszpańska

W lidze ACB nadrobiono w tym tygodniu wszystkie zaległości. W spotkaniu 21. kolejki Gran Canaria pewnie wygrała 86:77 z Heredą San Pablo Burgos, które broni się przed spadkiem. AJ Slaughter zdobył 10 punktów, a Aleksander Balcerowski zagrał tylko przez dwie minuty z powodu popełnionych fauli. Slaughter zaprezentował się jeszcze lepiej w starciu 27. kolejki z Bitci Baskonią. Reprezentant Polski rzucił 15 punktów i był drugim najskuteczniejszym graczem swojej drużyny, po Artemie Pustowym (23 pkt.). Balcerowski tym razem zdobył dwa punkty. Ekipa z Wysp Kanaryjskich zaliczyła ważne zwycięstwo. W drugiej kwarcie przegrywała kilkoma punktami z euroligowym rywalem, ale po zmianie stron całkowicie przejęła inicjatywę i triumfowała 86:70. Tym samym Gran Canaria jest w tabeli dziewiąta z takim samym bilansem, co UCAM Murcia i właśnie Baskonia, które ją wyprzedzają. Walka o awans do czołowej ósemki zapowiada się pasjonująco.

Ciekawie będzie również w walce o utrzymanie. Sytuacji nie poprawił sobie Casademont Saragossa. Po słabej drugiej połowie przegrał 63:77 z trzecim w tabeli Joventutem. Adam Waczyński w 24 minuty zdobył 12 punktów. Niespodzianki sprawili Urbas Fuenlabrada i Monbus Obradoiro, pokonując Surne Bilbao Basket i BAXI Manresa, oddaliły się od strefy spadkowej. Na miejscach 15-17 z ośmioma zwycięstwami są Andora, Burgos i Saragossa. Pierwszy z zespołów przegrał 74:86 z liderem z Barcelony. Dobrze zagrał w barwach Morabancu Yannick Franke. Holender niedawno reprezentujący Trefl Sopot, zdobył 10 punktów w debiucie w nowej ekipie. Barca umocniła się na pierwszym miejscu, gdyż Real Madryt przegrał 59:72 z Lenovo Teneryfą. Królewscy w trzeciej kwarcie prowadzili jeszcze 42:30. Teneryfa genialnie rozegrała końcówkę i zrehabilitowała się za porażkę w zaległym meczu 20. kolejki w Walencji. Lenovo wówczas nie zdołało odrobić strat i przegrało 72:59.

UCAM Murcia - Barcelona 87:89 (22. kolejka)
Lenovo Teneryfa - Real Betis 99:97 po dogrywce (18. kolejka)
Hereda San Pablo Burgos - Gran Canaria 77:86 (21. kolejka)
Walencja - Lenovo Teneryfa 92:88 (20. kolejka)

27. kolejka:

Real Betis - UCAM Murcia 84:93
Monbus Obradoiro - BAXI Manresa 98:91 (po dogrywce)

Liga niemiecka

Fraport Skyliners przegrali 72:75 z Brose Bamberg w meczu 28. kolejki. Nie pomógł im świetny występ Marcela Ponitki, który zdobył 19 punktów i był najskuteczniejszym graczem swojej drużyny. Zespół z Frankfurtu pozostaje na ostatnim miejscu w tabeli i ma coraz mniejsze szanse na utrzymanie. Niespodziankę sprawił EWE Oldenburg, który wygrał 106:75 z Bayernem Monachium, który był osłabiony ze względu na dużą liczbę spotkań w Eurolidze. W ekipie z Oldenburga zabrakło Michała Michalaka.

Liga włoska

Na kilka kolejek przed końcem NutriBullet Treviso musi myśleć nie tylko o możliwości awansu do fazy play-off, ale także o obronie przed spadkiem. Zespół Michała Sokołowskiego, który jest 14. od 15. miejsca dzieli jedno zwycięstwo, a od ósmego - dwa. Treviso nie poprawiło swojej sytuacji, gdyż przegrało 67:77 z Gevi Neapol. W drugiej kwarcie NutriBullet zdobyło tylko trzy punkty, a później nie odrobił już strat. Sokołowski zdobył sześć punktów.

Liga francuska

Ze świetnej strony pokazał się Dominik Olejniczak, który zdobył w ostatnim meczu 16 punktów. Jego Gravelines-Dunkierka przegrała 87:91 w Paryżu. Le Portel nie sprawiło niespodzianki w Lyonie, gdyż uległo LDLC Asvel Villeurbanne 65:85. Mateusz Wojciechowski rzucił dwa punkty. Jego drużyna nadal ma zwycięstwo zapasu nad strefą spadkową.

Liga grecka

Peristeri przegrało 71:77 z Larisą w meczu 20. kolejki. Tomasz Gielo zdobył osiem punktów. Jego drużyna zajmuje siódme miejsce w tabeli i do końca będzie musiała walczyć o play-offy. Liderem z bilansem 17-1 jest Panathinaikos.