Zapasy - ME: dziewięć medali biało-czerwonych

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 04.04.2022, 13:44

Dziewięć krążków, lecz żadnego złotego, przywiozą z Budapesztu polscy zapaśnicy. Wczoraj zakończyły się tam 73. Mistrzostwa Europy.

Wszystkie medale wywalczyli specjaliści od stylu wolnego. Aż ośmiokrotnie Polacy stawali na najniższych stopniu podium. Jedyne srebro wywalczyła Jowita Wrzesień w kat. -59 kg. Wśród pań brązowe medale wywalczyły również: Anna Łukasiak (-50 kg), Katarzyna Krawczyk (-53 kg), Natalia Kubaty (-62 kg) i Natalia Strzałka (-68 kg). Nieźle spisali się również panowie. Z brązowymi medalami ze stolicy Węgier wyjadą: Eduard Grigorjew (-61 kg), Sebastian Jezierzański (-86 kg), Zbigniew Baranowski (-97 kg) i Robert Baran (125 kg).

Najlepszym z naszych zapaśników w stylu klasycznym był broniący srebrnego medalu sprzed roku z Warszawy Mateusz Bernatek (-67 kg). Polak odpadł jednak na poziomie ćwierćfinału, tak jak i startujący w kat. -72 kg Geworg Sahakjan.

Po raz pierwszy od 1992 roku, klasyfikacji punktowej w żadnym ze stylów nie wygrali Rosjanie, co jest oczywiście związane z wykluczeniem reprezentacji Rosji i Białorusi z udziału w zawodach międzynarodowych. Nie oznacza to jednak, że zabrakło ich w rywalizacji. Rosyjscy zapaśnicy, często na stałe mieszkający i trenujący w Rosji, zdobywali złote medale m.in. dla reprezentacji Słowacji, Macedonii Północnej, Węgier czy Danii.

Klasyfikację medalową wygrali Turcy z dorobkiem 17 krążków. Klasyfikację punktową w obu stylach mężczyzn zwyciężyli Azerowie. U kobiet najwięcej punktów uzbierały Turczynki.