Szachy: Nakamura i Rapport w turnieju kandydatów

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 04.04.2022, 19:08

Amerykanin Hikaru Nakamura i Węgier Richard Rapport wywalczyli awans do czerwcowego turnieju kandydatów. Obaj zgromadzili największą liczbę punktów w tegorocznym FIDE Grand Prix.

Rozgrywany systemem trzech turniejów FIDE Grand Prix, miał na celu wyłonienie ostatnich uczestników turnieju kandydatów, który z kolei wyłoni przyszłego pretendenta do tytułu mistrza świata. Najlepszych 24 szachistów, którzy do tej pory nie zakwalifikowali się do czerwcowych zmagań, rywalizowało w turniejach w Berlinie i Belgradzie (każdy wziął udział w 2 z 3 turniejów) zbierając punkty, których suma miała zadecydować o awansie.

Już po drugim turnieju w Belgradzie niemal pewny wydawał się awans Węgra Richarda Rapporta, który w Belgradzie wygrał całe zawody, a wcześniej w Berlinie odpadł dopiero w półfinałach. Sytuacja stała się jeszcze bardziej klarowna, kiedy z udziału w drugim turnieju w Berlinie z powodów osobistych wycofał się finalista z Belgradu, Rosjanin Dmitrij Andriejkin. Ułatwiło to sytuację Amerykaninowi Hikaru Nakamurze, który w lutym właśnie w Berlinie sięgnął po pełną pulę. Tym razem znany ze swojej działalności streamerskiej Nakamura ponownie potwierdził, że i w szachach klasycznych jest niezwykle groźny. Mimo porażki w pierwszej partii z Lewonem Aronianem, ostatecznie wygrał zmagania w swojej grupie i już wtedy stało się jasne, że żaden inny szachista nie zdoła zgromadzić wystarczającej ilości punktów do wyprzedzenia Amerykanina. Ostatecznie, zakończony dziś turniej po tie-breaku wygrał Wesley So, który pokonał właśnie Nakamurę.

Przypomnijmy, że Nakamura znalazł się w turnieju FIDE Grand Prix tylko dzięki specjalnej dzikiej karcie od prezydenta FIDE. Mimo wysokiego rankingu, nie był uprawniony do startu ze względu na niewystarczającą ilość rozegranych partii w szachach klasycznych w ostatnich latach.

Turniej miał wyłonić ostatnich dwóch szachistów, który w czerwcu w Madrycie powalczą o prawo walki z Norwegiem Magnusem Carlsenem o tytuł mistrza świata. Ostatecznie, do obsadzenia zostało jednak jeszcze jedno miejsce. Stało się tak po ukaraniu sześciomiesięczną dyskwalifikacją urodzonego na Ukrainie Rosjanina Siergieja Karjakina, który otwarcie wyrażał swoje poparcie dla rosyjskiej agresji na Ukrainę. Karjakin nie weźmie więc udziału w turnieju kandydatów, choć wywalczył prawo startu zajmując drugie miejsce w zeszłorocznym Pucharze Świata. Jego miejsce ma zająć szachista z najwyższym rankingiem na 1 maja 2022 roku. Zgodnie z przewidywaniami, będzie to obecny nr 2 na świecie, Chińczyk Ding Liren, o ile zdąży do końca kwietnia rozegrać wymaganą minimalną liczbę 26 pojedynków.

Turniej kandydatów, z udziałem m.in. Jana-Krzysztofa Dudy, rozpocznie się 16 czerwca w Madrycie.