La Liga: cenne zwycięstwo Dumy Katalonii

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 15.09.2018, 19:00

FC Barcelona pokonała na trudnym terenie w San Sebastian tamtejszy Real Sociedad 2:1 (0:1). Bramki na wagę trzech punktów zdobyli Urugwajczyk Luis Suarez i Francuz Ousmanne Dembele.

W tym sezonie FC Barcelona jest bezbłędna. W trzech poprzednich kolejkach odniosła trzy pewne zwycięstwa, a ogromne wrażenie zrobił ostatni pogrom 8:2 w meczu z beniaminkiem SD Huescą. Real Sociedad zdobył w obecnym sezonie tylko 4 punkty i przed tą kolejką zajmował 8. miejsce. Faworytem była Duma Katalonii, ale należy pamiętać, że na Estadio Anoeta nigdy nie radziła sobie dobrze. Mówiono wręcz o klątwie, która została przełamana po blisko dziesięciu latach dopiero w ubiegłym roku w rozgrywkach Copa del Rey.

Pierwsze minuty dzisiejszego spotkania nie porwały. Obydwie ekipy nie forsowały tempa, a jedynych szans na zagrożenie szukały w stałych fragmentach gry. Właśnie rzut wolny przyniósł otwarcie wyniku w 12. minucie. Dośrodkowanie w polu karnym otrzymał obrońca Realu Sociedad Aritz Elustondo i pięknym strzałem z woleja nie dał szans golkiperowi FC Barcelony. Ta bramka wcale nie podziałała pobudzająco na podopiecznych Ernesto Valverde, którzy nie potrafili sforsować szczelnej defensywy gospodarzy. W końcówce pierwszej połowy okazję na wyrównanie zmarnował Gerard Pique, który po centrze z rzutu rożnego uderzył głową minimalnie obok słupka.

Po przerwie obraz gry przez długie fragmenty nie ulegał zmianie. Katalończycy nie szturmowali bramki strzeżonej przez Geronimi Rulliego. Swoje szanse mieli za to czyhający na kontry gospodarze. Świetne okazje na podwyższenie wyniku zmarnowali Mikel Oryazabal i Juanmi.

Te sytuacje błyskawicznie się zemściły. FC Barcelona w niespełna cztery minuty zadała dwa ciosy, co ciekawe bramki padły po stałych fragmentach gry. Najpierw zamieszanie w polu karnym po wrzutce z rzutu rożnego wykorzystał Luis Suarez. Urugwajczyk uderzył kapitalnie pod poprzeczkę. W 66. minucie wynik ustalil Dembele, który wykorzystał błąd golkipera rywali i pewnie skierował piłkę do siatki. Pod koniec meczu swoją drugą kapitalną okazję tego dnia zmarnował Juanmi. Snajper gospodarzy nie błysnął w 87. minucie, kiedy to w sytuacji sam na sam z ter Stegenem uderzył obok bramki.

FC Barcelona wciąż jest niepokonana w tym sezonie i wydaje się, że zachowa ten status również po następnej kolejce. Już za tydzień zmierzy się u siebie z Gironą. Piłkarzy z San Sebastian czeka natomiast wyjazd do Huesci.

Real Sociedad - FC Barcelona 1:2 (1:0)
Elustondo 12' - Suarez 63', Dembele 66'

Real Sociedad: Geronimo Rulli - Joseba Zaldua, Aritz Elustondo, Hector Moreno, Theo Hernandez - Asier Illarramendi (81' Mikel Merino) - Igor Zubeldia Elorza, Ruben Pardo (82' Luca Sangalli), David Zurutuza (73' Bautista Orgilles Jon) -  Mikel Oyarzabal, Juanmi.

FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Nelson Semedo (46' Philippe Coutinho), Gerard Pique, Samuel Umtiti, Jordi Alba - Sergi Roberto, Ivan Rakitić, Rafinha (57' Sergio Busquets) - Lionel Messi, Luis Suarez, Ousmane Dembele (77' Arturo Vidal).