Dla kogo awans? - zapowiedź sezonu w eWinner 1. Lidze oraz 2. Lidze Żużlowej
- Dodał: Konrad Klusak
- Data publikacji: 08.04.2022, 14:03
Przed nami emocjonujący sezon w walce o awans do najlepszej żużlowej ligi świata, a także na jej zaplecze. W poprzednim sezonie niespodziewanie ta sztuka udała się zespołom z Ostrowa oraz Landshut, natomiast w tym roku faworyci wydają się dużo wyraźniejsi. Zatem co nas czeka?
Kwiecień plecień co przeplata trochę zimy trochę lata. 1 kwietnia w wielu miastach spadł śnieg, a i dzień później w wielu rejonach naszego kraju było biało. Minął zaledwie tydzień, a w żużlowych ośrodkach w naszym kraju już przygotowują się do pierwszej kolejki. Zapowiedź sezonu w PGE Ekstralidze dostępna jest już na naszym portalu, a my zapraszamy na zapowiedź tego co nas czeka w niższych ligach.
EWINNER 1. LIGA ŻUŻLOWA
Stelmet Falubaz Zielona Góra
Najgłośniejszym wydarzeniem z pewnością był spadek zielonogórskiego Falubazu. Drużyna z województwa lubuskiego po wygranej ZOOleszcz GKM-u Grudziądz z Eltrox Włókniarzem Częstochowa musiała przełknąć gorycz porażki i po piętnastu latach oraz zdobytych w tym czasie trzech mistrzostwach Polski pożegnała się z najlepszą żużlową ligą na świecie. Patrząc jednak na tegoroczny skład Stelmet Falubazu ciężko oprzeć się wrażeniu, że są bardzo zdeterminowani, żeby jak najszybciej wrócić do PGE Ekstraligi. Zatrzymanie Maxa Fricke'a jest tego najlepszym przykładem. Poza Australijczykiem w zespole został także najbardziej doświadczony rajder w eWinner 1. Lidze - Piotr Protasiewicz oraz tercet zawodników U24, a zatem Jan Kvech, Damian Pawliczak i Mateusz Tonder. Do drużyny dołączył również rodak Fricke'a - Rohan Tungate, a także aktualny drużynowy wicemistrz Polski - Krzysztof Buczkowski. Formację juniorską w ryzach ma natomiast trzymać Dawid Rempała.
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
Jak widać w Zielonej Górze istna plejada gwiazd, a która z ekip jest najbliżej zatrzymania "Myszki Miki"? Wydaje się, że jest to Abramczyk Polonia Bydgoszcz, która nie próżnowała na rynku transferowym ściągając do swojej drużyny Kennetha Bjerre, który dorzucił wiele, żeby ekipa z Grudziądza dalej utrzymała się w rozgrywkach, a także Mateja Zagara, który był silnym punktem spadkowicza z Zielonej Góry. Ponowny rozbrat z Toruniem zmieniając barwy na drugą stolicę kujawsko-pomorskiego zaliczył również Adrian Miedziński, a wzmocnieniem formacji zawodnika do lat 24 ma być Oleg Michaiłow. Na czele juniorskiej formacji ma stać znakomity Wiktor Przyjemski, który przebojowo zadebiutował w rozgrywkach w zeszłym sezonie zostając najskuteczniejszym juniorem eWinner 1. Ligi, a z Tarnowa sprowadzono Przemysława Koniecznego.
Kto jeszcze?
Bardzo podobny skład do zeszłorocznego zbudował finalista ubiegłorocznych rozgrywek - Cellfast Wilki Krosno. Jedyną zmianą właściwie jest formacja U24, gdyż Patryka Wojdyło zastąpił wychowanek Stali Gorzów - Rafał Karczmarz, a także formacja juniorska. Ciekawie prezentuje się również kadra Orła Łódź, gdzie niezmienna pozostała formacja krajowa, a także U24, lecz spośród stranieri do Brady'ego Kurtza dołączył Niels Krisitan Iversen oraz Timo Lahti. Taki obrót spraw powoduje, że jeden z tych zawodników będzie musiał oglądać zawody z poziomu kibica, ewentualnie jakiegoś mentalnego ducha drużyny. Kolejne drużyny to raczej już nieco bardziej odległy biegun, choć wiele mówi się choćby o Trans MF Landshut Devils, które może namieszać w czołówce, a jako największego sprzymierzeńca wymienia się mało znany żużlowcom specyficzny tor.
Zawieszenie Rosjan. Kto na tym traci?
Sporo problemów w związku z zawieszeniem rosyjskich zawodników pojawiło się w Rybniku oraz Gdańsku. ROW stracił Siergieja Łogaczowa, zaś Zdunek Wybrzeże musi radzić sobie bez Wiktora Kułakowa. W prawdzie regulamin pozwala korzystać z zastępstwa zawodnika za żużlowców z licencją MFR, lecz marne to pocieszenie w sytuacji, gdy takowi byli liderami swoich ekip. Powoduje to duże zamieszanie i już teraz wiele mówi się o tym, że któraś z tych ekip może wzmocnić się jednym spośród ostrowskiej dwójki Berntzon-Klindt w zależności, który z nich wywalczy sobie miejsce w składzie na sezon 2022.
2. LIGA ŻUŻLOWA
Faworyt?
Najwyżej stoją obecnie akcje Wuprinż PSŻ-u Poznań. "Skorpiony niemal w całości przebudowali swoją drużynę sprowadzając w oknie transferowym takie nazwiska jak choćby Kacper Gomólski czy Chris Harris, który miał już kilka okazji do odjechania spotkań w Anglii, gdzie błyszczy formą. Sprowadzono także Kevina Fajfera, który w pierwszej lidze poczynał sobie całkiem nieźle. W zespole pozostał Jonas Seifert-Salk, a formację juniorską tworzyć ma Francis Gust oraz jeden z gości z Ostrowa Wielkopolskiego - Sebastian Szostak lub Kacper Grzelak.
Peleton
Bardzo silne wydają się przede wszystkim zespoły z Opola oraz Rzeszowa. Opolanie nieznacznie odświeżyli skład - Kamila Brzozowskiego zmienił Adrian Cyfer, a w miejsce Madsa Hansena po zniknięciu przepisu o zawodniku U24 w drugiej lidze przyszedł Pontus Aspgren. W dodatku w dalszym ciągu jako gość startować będzie Bartłomiej Kowalski, a ponadto opolanie sięgnęli także po gościa w postaci Jakuba Krawczyka oraz Mateusza Dula. Drugim juniorem będzie prawdopodobnie jeden z zagranicznego tercetu - Esben Hjerrild, Jan Macek, Theo Johansson. Największym problemem OK Bedmet Kolejarza jest utrata Andrieja Kudriaszowa. Za Rosjanina będzie mogło stosowana być jednak zastępstwo zawodnika, co biorąc pod uwagę nazwiska jakie znajdują się w kadrze opolskiej drużyny, powinno nie być problemem nie do przejścia. Nie jest to przecież zawodnik tak kluczowy jak Łogaczow dla Rybnika czy Kułakow dla Gdańska.
Rzeszowianie mieli ciężki okres zimowy, lecz ostatecznie udało im się całkiem zbudować solidny skład. Najgłośniejszy z pewnością jest powrót duetu wychowanków - Dawida Lamparta oraz Pawła Miesiąca. Trzecim krajowym zawodnikiem jest Hubert Łęgowik, który został wybrany także kapitanem drużyny. Spośród zawodników zagranicznych można odszukać takie nazwiska jak Kevin Woelbert, który od lat nie schodzi z pewnego poziomu będąc liderem swoich drużyn w 2. Lidze Żużlowej, Eduard Krcmar oraz Andriej Karpow. Każdy z tych trzech zawodników boryka lub borykał się z pewnymi problemami. Niemcowi zimą spalił się garaż, w którym miał cały sprzęt. Na pomoc wyszedł mu jego tuner, który zaoferował przygotować mu jednostki za darmo. Nie zmienia to jednak faktu, że pożar całego swojego żużlowego sprzętu z pewnością mocno odbił się na jego przygotowaniach. Czech wraca do ligowego ścigania w Polsce po dwuletniej przerwie. W czasach pandemii zrezygnował z żużla oddając się innej pracy. Karpow natomiast przeżywa obecnie życiowy dramat, gdyż jego kraj napadnięty został przez Rosjan, a sam zawodnik przebywa obecnie w Ukrainie, gdzie pomaga w obronie ojczyzny. Na konferencji prasowej poinformowano również, że rzeszowską ekipę reprezentować ma Marcus Birkemose. Duńczyk ma się odbudować po tragicznym sezonie 2021, gdy zagubił się, a jego imprezowy styl życia nie przeszedł bez echa. Przypomnijmy, że mowa o zawodniku, który w wieku 16 lat został mistrzem Danii juniorów i brązowym medalistą mistrzostw Danii seniorów.
Pozostałe ekipy
Spośród pozostałych ekip bardzo ciekawy skład zbudował klub z Rawicza. Metalika Recycling Kolejarz w pierwszym roku po rozbracie z Unią Leszno wzmocnił się takimi zawodnikami jak choćby Sam Masters czy Daniel Kaczmarek. Sporo niewiadomych jest w składzie Unii Tarnów oraz Budmax-Stal Polonii Piła, a jak co roku na swoich wychowankach skład oparł Lokomotiv Daugavpils.
Konrad Klusak
Pochodzę z Ostrowa Wielkopolskiego, mieszkam we Wrocławiu. Z wykształcenia ekonomista, ale z ogromną pasją do sportu. Zakochany po uszy w żużlu, a od niedawna również siatkówce.