EBLK: pierwszy mecz finału dla BC Polkowice
Dawid Lis

• Data publikacji: 09.04.2022, 20:20

W Energa Basket Lidze Kobiet rozpoczęła się rywalizacja medalowa. W pierwszym meczu finałowym BC Polkowice wygrało 65:63 z Pszczółką Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin. Prowadzenie w zmaganiach o trzecie miejsce objęła VBW Arka Gdynia.

W finale zmierzyły się dwie najwyżej notowane drużyny sezonu zasadniczego, które pewnie przeszły przez pierwsze rundy play-offów. Pierwszy mecz finału rozegrano w Polkowicach. Pierwsza kwarta zakończyła się remisem 16:16 i pokazała, że rywalizacja o złoty medal będzie wyrównana. Na początku drugiej części gry Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS rzuciła sześć kolejnych punktów, ale BC Polkowice odpowiedziało serią 11:0. Gospodynie schodziły na przerwę z prowadzeniem 33:32. Tuż po zmianie stron zespół Karola Kowalewskiego dorzucił osiem punktów i zdobył większą przewagę. W czwartej kwarcie lublinianki niwelowały dwucyfrową różnicę. Były blisko odrobienia wszystkich strat, ale przegrały 63:65. Tym samym ekipa z Polkowic zrobiła pierwszy krok do wygrania serii finałowej. Najwięcej punktów zdobyła Natasha Mack - 27 - która miała także 13 zbiórek. Aż 24 zbiórek dla gospodyń zanotowała Stephanie Mavunga.

BC Polkowice - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 65:63 (16:16, 17:16, 17:11, 15:20)

Polkowice: Wheeler 24, Mavunga 16 (24 zbiórki), Spanou 7, Gajda 6, Cado 6, Puter 3, Zięmborska 3, Grabska 0, Gertchen 0, Telenga 0, Jeziorna

Lublin: Mack 27 (13 zbiórek), Fassina 17, Smalls 9, Stanacew 5, Kośla 5, Jakubcowa 0, Niedźwiedzka 0, Kuczyńska 0, Trzeciak 0, Duchnowska, Kurach

VBW Arka Gdynia straciła już szansę na obronę tytułu. Na pocieszenie gdynianki mogą zdobyć brązowy medal. Po dzisiejszym meczu są już w połowie drogi. Przed własną publicznością pewnie wygrały z PolskąStrefąInwestycji Eneą Gorzów Wielkopolski. Już po dziesięciu minutach było 27:12 dla gospodyń, które powiększały różnicę. Dodatkowo, w trzeciej kwarcie triumfowały 23:9, a mecz zakończył się wynikiem 83:55. Najskuteczniejsza była jednak zawodniczka zespołu z Gorzowa Wielkopolskiego, Anna Makurat, która rzuciła 22 punkty.

VBW Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 83:55 (27:12, 14:14, 23:9, 19:20)