Lekkoatletyka: Jackiewicz i Brzeziński mistrzami Polski w maratonie
Matthew Selly/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 10.04.2022, 13:50

Monika Jackiewicz i Błażej Brzeziński wywalczyli dziś w Dębnie złote medale mistrzostw Polski w maratonie. Jackiewicz dodatkowo wypełniła minimum na mistrzostwa Europy.

Dębno po raz drugi z rzędu organizowało czempionat kraju w biegu maratońskim zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Na starcie zabrakło wprawdzie wszystkich medalistów sprzed roku, ale i tak rywalizacja była zacięta.

Wśród kobiet złoto przypadło debiutującej na tak długim dystansie Monice Jackiewicz, która minęła linię mety w czasie 2:29:51. Tym samym Polka wypełniła wskaźnik PZLA na tegoroczne mistrzostwa Europy w Monachium. Srebro wywalczyła Monika Andrzejczak (2:33:05), a brąz Wioletta Paduszyńska (2:59:16). Na starcie ostatecznie zabrakło awizowanej Katarzyny Jankowskiej.

Rywalizację mężczyzn wygrał Błażej Brzeziński (2:18:11), dla którego było to drugie złoto mistrzostw kraju na tym dystansie, po tym jak poprzednio tryumfował w... 2011 roku. Minimum PZLA na ME wśród mężczyzn wynosi 2:11:30. Srebro wywalczył Emil Dobrowolski (2:19:52), a brąz Damian Świerdzewski (2:19:56).

Maraton Dębno był biegiem o międzynarodowej obsadzie. Wśród mężczyzn wygrał go Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva (Brzeziński był 3.). Wśród kobiet najlepsza najszybsza była Jackiewicz.