PGNiG Superliga kobiet: kolejny triumf Zagłębia, wyrównany mecz w Koszalinie
fotoandrus.pl

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 11.04.2022, 17:15

Rywalizacja o mistrzostwo Polski piłkarek ręcznych wkracza w decydującą fazę. W 24. serii gier zwycięstwa odniosły główne kandydatki do tytułu, a więc MKS Zagłębie Lubin oraz MKS FunFloor Perła Lublin. Zespół z Dolnego Śląska pokonał EKS Start Elbląg 32:25. Z kolei lublinianki po zaciętym spotkaniu okazały się lepsze od Młynów Stoisław Koszalin (24:23). Komplet punktów w ostatni weekend wywalczyły także ekipy z Kobierzyc oraz Jarosławia.

Przed spotkaniami 24. serii szczypiornistki PGNiG Superligi kobiet odrobiły ligowe zaległości. We wtorek zaległe spotkanie 15. serii rozegrały ekipy MKS-u Piotrcovii Piotrków Trybunalski i KPR-u Gminy Kobierzyce. Zespół prowadzony przez Edytę Majdzińską kontrolował przebieg spotkania rozgrywanego w Piotrkowie Trybunalskim i odniósł nadspodziewanie łatwe zwycięstwo 28:20. Natomiast w zaległym starciu 18. serii pewny triumf odniosły zawodniczki MKS-u Zagłębia Lubin, wygrywając we własnej hali z Suzuki Koroną Handball Kielce 36:21. Dzięki temu zwycięstwu podopieczne Bożeny Karkut objęły prowadzenie w ligowej tabeli, wyprzedzając MKS FunFloor Perłę Lublin.

MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski - KPR Gminy Kobierzyce 20:28 (8:17)

MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski: Sarnecka, Opelt - Królikowska 4, Grobelna 3, Oreszczuk 2, Świerczek 2, Waga 2, Jureńczyk 2, Drażyk 1, Klonowska 1, Trawczyńska 1, Majsak 1, Sobecka 1, Yashchuk.

KPR Gminy Kobierzyce: Kowalczyk, Zima - Despodovska 7, Wicik 5, Shupyk 4, Ważna 3, Ilnicka 3, Kozioł 3, Janas 2, Tomczyk 1, Olek, Kucharska, Macedo, Buklarewicz, Ivanović.

MKS Zagłębie Lubin - Suzuki Korona Handball Kielce 36:21 (17:12)

MKS Zagłębie Lubin: Maliczkiewicz, Wąż - Łabuda 5, Górna 5, Kochaniak-Sala 5, Zawistowska 5, Grzyb 4, Hartman 3, Machado Matieli 3, Milojević 3, Galińska 2, Noga 1, Miłek, Drabik.

Suzuki Korona Handball Kielce: Chojnacka, Hibner - Pękala 8, Rosińska 6, Jasińska 3, Costa Pereira 2, Więckowska 1, Grabarczyk 1, Staszewska, Kędzior, Gliwińska.

Zmagania w 24. serii gier rozpoczął pojedynek w Koszalinie, gdzie szczypiornistki tamtejszych Młynów Stoisław mierzyły się z MKS-em FunFloor Perłą Lublin. Zespół z Lubelszczyzny szybko zbudował solidną przewagę, prowadząc 5:1. W kolejnym fragmencie ekipa prowadzona przez Monikę Marzec kontynuowała skuteczną grę, a w 15. minucie po dobrej akcji Dominiki Więckowskiej na tablicy wyników widniał rezultat 10:6 dla przyjezdnych. Dzięki rzutowi karnemu wykorzystanemu przez Romanę Roszak różnica wzrosła do pięciu bramek (12:7). Koszalińska drużyna nie zamierzała składać broni i dążyła do zniwelowania strat. Wskutek znakomitej serii gospodynie doprowadziły do rezultatu 12:11. Na przerwę obie ekipy schodziły przy wyniku 13:13. Druga połowa rozpoczęła się wyśmienicie dla podopiecznych Waldemara Szafulskiego. Koszalinianki odskoczyły wyżej notowanym przeciwniczkom i w 42. minucie prowadziły 20:16. Radość z prowadzenia nie trwała jednak długo. Dzięki dobrej postawie w kontrataku Julii Pietras reprezentantki Lubelszczyzny odrobiły straty, wyrównując stan rywalizacji (20:20). O losach tego starcia miała zadecydować końcówka. W niej to 22-krotne mistrzynie Polski zachowały więcej zimnej krwi, triumfując 24:23.

W innym sobotnim spotkaniu zawodniczki MKS-u Zagłębia Lubin podejmowały EKS Start Elbląg. Podopieczne Bożeny Karkut były zdecydowanymi faworytkami tego starcia, ale po skutecznym rzucie Katarzyny Cygan to przyjezdne prowadziły 3:1. Mistrzynie Polski odpowiedziały serią dobrych akcji i w 9. minucie na tablicy wyników widniał rezultat 5:3 na ich korzyść. Zespół z Elbląga doprowadził do remisu 5:5, lecz w kolejnym fragmencie reprezentantki Dolnego Śląska przejęły inicjatywę. Dzięki trafieniu Joanny Drabik miejscowe miały trzy bramki przewagi (9:6). Wskutek wykończenia Jovany Milojević w 20. minucie "Miedziowe" prowadziły 12:8. Po pierwszej połowie to lubinianki były bliżej końcowego triumfu (15:12). W drugiej części obrończynie mistrzowskiego tytułu konsekwentnie powiększały różnicę. Ostatecznie szczypiornistki Zagłębia zwyciężyły 32:25, wykonując kolejny krok w kierunku złotego medalu mistrzostw Polski.

Pierwszym niedzielnym pojedynkiem było starcie KPR-u Gminy Kobierzyce z Suzuki Koroną Handball Kielce. Losy tego spotkania rozstrzygnęły się już w pierwszej połowie. Kobierzyczanki górowały nad przeciwniczkami, a w 11. minucie po trafieniu Zuzanny Ważnej prowadziły 7:3. Podopieczne Edyty Majdzińskiej kontynuowały solidną grę i wskutek dobrego rzutu Patrycji Kozioł powiększyły różnicę do sześciu bramek (13:7). Na półmetku rywalizacji na tablicy wyników widniał rezultat 19:11 dla ekipy z Kobierzyc. W drugiej części gospodynie nie pozwalały rywalkom nawiązać równorzędnej walki i pewnie zmierzały do zwycięstwa. Ostatecznie aktualne wicemistrzynie Polski wygrały 31:20, notując piętnaste ligowe zwycięstwo w obecnym sezonie.

Podobny przebieg jak starcie w Kobierzycach miał mecz EUROBUD JKS-u Jarosław z MKS-em Piotrcovią Piotrków Trybunalski. Zespół z Podkarpacia, który aspiruje do brązowego medalu PGNiG Superligi kobiet dosyć szybko przejął inicjatywę i już w 8. minucie prowadził 4:1. Później dzięki skutecznej grze skrzydłowych Joanny Gadziny oraz Magdy Balsam miejscowe odskoczyły przeciwniczkom na siedem trafień (11:4). Zawodniczki Piotrcovii nie potrafiły przeciwstawić się rywalkom, które schodziły na przerwę z wyraźną zaliczką (19:10). W drugiej połowie gra była dosyć szarpana, a obie drużyny zdobywały bramki seriami. Po jednej z nich zawodniczki Piotrcovii doprowadziły do stanu 26:21 dla ekipy z Jarosławia, lecz nie potrafiły pójść za ciosem. Ostatecznie czarno-niebieskie wywalczyły ważne punkty, triumfując 32:22. Najskuteczniejszą zawodniczką zwycięskiej drużyny była Magda Balsam, która zapisała na swoim koncie jedenaście trafień.

Obecnym liderem PGNiG Superligi kobiet jest MKS Zagłębie Lubin. Dotychczas dwa punkty mniej od liderek z Lubina zgromadziły szczypiornistki MKS-u FunFloor Perły Lublin. Ligowe podium uzupełnia KPR Gminy Kobierzyce. Pełna tabela jest dostępna TUTAJ

Wyniki 24. serii PGNiG Superligi kobiet:

Młyny Stoisław Koszalin - MKS FunFloor Perła Lublin 23:24 (13:13)

Młyny Stoisław Koszalin: Zimny, Prudzienica - Rycharska 5, Lipok 4, Zaleśny 3, Mokrzka 3, Żukowska 3, Borysławska 3, Kurdzielewicz 2, Urbaniak, Somionka.

MKS FunFloor Perła Lublin: Gawlik, Wdowiak - Roszak 5, Więckowska 3, Achruk 3, Pietras 3, Szynkaruk 3, Beganović 3, Płomińska 2, Anastacio 2, Tatar, Portasińska.

MKS Zagłębie Lubin - EKS Start Elbląg 32:25 (15:12)

MKS Zagłębie Lubin: Maliczkiewicz, Wąż - Galińska 6, Zawistowska 5, Grzyb 4, Kochaniak-Sala 4, Machado Matieli 4, Łabuda 3, Milojević 3, Górna 2, Drabik 1, Miłek, Hartman, Noga.

EKS Start Elbląg: Pająk, Hypka, Żarnoch - Cygan 9, Dworniczuk 4, Wołoszyk 4, Kostuch 3, Owczarek 2, Choromańska 1, Głębocka 1, Kopańska 1, Peplińska.

KPR Gminy Kobierzyce - Suzuki Korona Handball Kielce 31:20 (19:11)

KPR Gminy Kobierzyce: Kowalczyk, Zima - Despodovska 8, Buklarewicz 6, Janas 5, Kozioł 4, Ważna 2, Tomczyk 2, Wicik 1, Shupyk 1, Olek 1, Ilnicka 1, Kucharska, Macedo, Ivanović.

Suzuki Korona Handball Kielce: Chojnacka, Chodakowska, Hibner - Więckowska 5, Kowalczyk 4, Rosińska 3, Jasińska 3, Costa Pereira 2, Gliwińska 2, Staszewska 1, Zimnicka.

EUROBUD JKS Jarosław - MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 32:22 (19:10)

EUROBUD JKS Jarosław: Kordowiecka, Kukharchyk - Balsam 11, Smolinh 8, Gadzina 4, Mrden 4, Dorsz 3, Matuszczyk 1, Nestsiaruk 1, Vukcević, Strózik.

MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski: Sarnecka, Opelt - Jureńczyk 4, Królikowska 4, Sobecka 4, Oreszczuk 3, Waga 3, Drażyk 2, Trawczyńska 2, Fesdorf, Klonowska, Majsak, Grobelna, Stanisławczyk, Yashchuk, Świerczek.

Terminarz półfinałów PGNiG Pucharu Polski kobiet:

MKS Zagłębie Lubin - MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski (13 kwietnia, 18:00)

MKS FunFloor Perła Lublin - KPR Gminy Kobierzyce (14 kwietnia, 16:00)

Zaległe spotkanie PGNiG Superligi kobiet rozgrywane w najbliższych dniach:

21. seria: Suzuki Korona Handball Kielce - EUROBUD JKS Jarosław (13 kwietnia, 20:00)