Kolarstwo górskie - PŚ: McConnell i Schurter najlepsi w inauguracyjnych zawodach
EGO-Promotion/Flickr.com

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 11.04.2022, 00:13

Australijka Rebecca McConnell wśród kobiet i Szwajcar Nino Schurter wśród mężczyzn zwyciężyli w pierwszych w tym sezonie zawodach PŚ w kolarstwie górskim w wyścigu Cross-Country. Jedyny Polak na starcie Bartłomiej Wawak zajął 23. miejsce.

Pierwsze zawody tegorocznego cyklu Pucharu Świata w wyścigach Cross-Country w kolarstwie górskim gościły w brazylijskim Petropolis. W piątek odbyły się wyścigi Short Track. U mężczyzn najlepszy był Alan Hatherly z RPA, wyprzedzając Szwajcara Thomasa Litschera i Francuza Maxime'a Marotte'a. Z dobrej strony pokazał się Bartłomiej Wawak, zajmując 9. miejsce. Z kolei wśród kobiet wygrała Pauline Ferrand Prevot (Francja), która minimalnie wyprzedziła Laurę Stigger z Austrii i Brytyjkę Evie Richards.

Niezwykle zacięta była walka o zwycięstwo w wyścigu na pełnym dystansie elity mężczyzn. Francuz Maxime Marotte, Szwajcar Nino Schurter i Rumun Vlad Dascalu wystąpili w rolach głównych i zafundowali kibicom mnóstwo emocji. Różnice na mecie były minimalne, a górą z tego pojedynku wyszedł Schurter, który wjechał na metę nieznacznie przed Marottem. Trzeci finiszował Dascalu ze stratą zaledwie trzech sekund. Bartłomiej Wawak uplasował się na 23. pozycji, tracąc do zwycięzcy równo cztery minuty.

W elicie kobiet po triumf sięgnęła Australijka Rebecca McConnell. Różnice w tym wyścigu był nieco większe, gdyż druga na kresce Holenderka Anne Terpstra straciła 17 sekund. Podium uzupełniła Loana Lecomte z Francji, meldując się na mecie 38 sekund po zwyciężczyni. Czwarte miejsce zajęła Laura Stigger (Austria), ale jej strata wyniosła już 1:44. Polki nie startowały.

W kategorii do lat 23 wśród kobiet zwycięstwo odniosła Francuzka Line Borquier, a wśród mężczyzn na najwyższym stopniu podium stanął Chilijczyk Martin Vidaurre Kossmann.