Podsumowanie lig: zwycięstwo Barcelony w El Clasico po dogrywce

• Data publikacji: 11.04.2022, 17:13

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia w koszykówce było El Clasico. Po niesamowicie emocjonującym meczu zakończonym dogrywką Barcelona wygrała 108:97 z Realem Madryt.

Liga hiszpańska

Oczywiście hitem 28. kolejki ligi ACB był mecz na szczycie pomiędzy Barceloną i Realem Madryt. Obydwa zespoły ostatnio przegrały swoje mecze w Eurolidze, a Real jest w bardzo słabej formie. Trener Pablo Laso pożegnał się z Treyem Thompkinsem i Thomasem Heurtelem. El Clasico rozpoczęło się lepiej dla Barcelony. Gospodarze zanotowali serię 11:0 od wyniku 4:6. Goście nie poddali się i po świetnej trójce Alberto Abaldego na koniec kwarty przegrywali 23:27. Stołeczny zespół przejął nawet prowadzenie, ale na przerwę Barca schodziła z prowadzeniem 51:46 po rzucie z dystansu Nicolasa Laprovittoli. Kolejne minuty po zmianie stron były wyrównane, więc było coraz więcej emocji. Na pięć minut przed końcem doszło do sprzeczki Alberto Abaldego z Nikolą Miroticiem i dwóch zawodników musiało opuścić boisko. Walka o zwycięstwo miała miejsce do samego końca. Barcelona miała ostatnią akcję przy deficycie punktu i oddała niecelny rzut. Jednak sędziowie odgwizdali faul Vincenta Poirera przy zbiórce, co wzbudziło wiele kontrowersji. Sertac Sanli wykorzystał jeden rzut wolny i doszło do dogrywki. W niej ważne trójki trafili Turek oraz Nigel Hayes. Ostatecznie zespół Sarunasa Jasikewiciusa wygrał 108:97 i umocnił się na pozycji lidera.

W Hiszpanii toczy się walka nie tylko o czołowe miejsca, ale także o utrzymanie. Szansę na ważne zwycięstwo z ostatnią ekipą, czyli Realem Betis, miał Casademont Saragossa. Zespół Adama Waczyńskiego przegrał jednak 69:79 i pozostał w strefie spadkowej. Obecnie ma jedną wygraną więcej od Betisu, a tyle samo co San Pablo Burgos oraz Morabanc Andora. Polski koszykarz zdobył osiem punktów. UCAM Murcia i Gran Canaria to bezpośredni rywale w walce o play-off. Dzięki świetnej końcówce gospodarze wygrali 86:75. AJ Slaughter rzucił pięć oczek, a Aleksander Balcerowski dwa.

Unicaja - Morabanc Andora 78:74
Barcelona - Real Madryt 108:97 (po dogrywce)
San Pablo Burgos - Bitci Baskonia 62:78

Liga niemiecka

Fraport Skyliners nadal pozostaje na ostatniej pozycji w tabeli. Zespół z Frankfurtu przegrał 96:112 z Telekomem Bonn, czyli liderem ligi. Marcel Ponitka zdobył 11 punktów. Lepiej poradził sobie EWE Oldenburg, który oddala się od strefy spadkowej. Wygrał 90:76 z Brunszwik Lowen, a Michał Michalak nie znalazł się w składzie.

Liga włoska

NutriBullet Treviso walczy zarówno o utrzymanie i o fazę pucharową. Tym samym bardzo potrzebuje zwycięstw. Dzięki świetnej końcówce wygrało 89:80 w wyjazdowym starciu z Openjob Warese. Michał Sokołowski w 29 minut zdobył dziesięć punktów. Na pozycji lidera umocnił się Virtus Segafredo Bolonia. W meczu na szczycie pewnie wygrał 83:65 z Armani Exchange Mediolan.

Liga francuska

Le Portel nie sprostało faworytowi z Monako. Zespół, który awansował do fazy pucharowej Euroligi, na ligowym podwórku pokonał 82:70 piętnastą drużynę tabeli. Mateusz Wojciechowski zdobył siedem punktów. Dwa oczka mniej zanotował Dominik Olejniczak. Jego Gravelines-Dunkierka triumfowało 96:76 w meczu z Chalons-Reims.

Liga grecka

Peristeri było blisko zwycięstwa w meczu z Apollon Patron. W ostatniej kwarcie zdobyło zaledwie siedem punktów, a ostatecznie przegrało 72:74. Tomasz Gielo zdobył dziewięć punktów.