TSEC: Leon Madsen mistrzem Europy! [FOTORELACJA]

• Data publikacji: 15.09.2018, 23:12

Duńczyk Leon Madsen nie dał się dogonić i w Chorzowie świętował mistrzostwo Europy. Drugim żużlowcem w Europie okazał się Jarosław Hampel, a podium uzupełnił Robert Lambert.

Przed finałowym turniejem, który odbył się w sobotę na nowym Stadionie Śląskim w Chorzowie, Leon Madsen miał cztery punkty przewagi nad Jarosławem Hampelem. Duńczyk w tym sezonie jest w bardzo dobrej formie i wiele wskazywało, że nasz reprezentant nie będzie w stanie odrobić tych strat. Tym bardziej, że zawody na Śląskim od zwycięstw zaczął Madsen, a na końcu stawki dojechał Hampel.

Wcześniej jednak, w inauguracyjnej gonitwie, swój udział w finale Tauron Speedway Euro Championship zakończył Andreas Jonsson. Szwed najpierw miał kontakt z Kaiem Huckenbeckiem w szczycie pierwszego łuku, a ratujący się przed upadkiem Andrzej Lebiediew uderzył jeszcze w Jonssona, przez co najbardziej ucierpiał właśnie Szwed. Pozostali dwa zawodnicy wstali o własnych siłach. Później, po trzech seriach, z udziału wycofał się także Huckenbeck.

Od początku w walce o medale, oprócz Madsena i Hampela, liczyli się także Robert Lambert, Mikkel Michelsen, Emil Sajfutdinow oraz Antonio Lindbaeck. Rywalizowali oni także o przepustki w cyklu SEC na przyszłoroczny sezon, ponieważ czołowa piątka ma zapewniony start w 2019 roku.

Hampel po wpadce na początek, później poprawił swoją jazdę i stracił tylko "oczko", zdobywając 11 w serii zasadniczej. Bardzo dobrze w "Kotle Czarownic" prezentował się także Kacper Woryna, który wystartował z dziką kartą. Żużlowiec z Rybnika również wywalczył w serii zasadniczej 11 punktów, choć trzy pierwsze swoje wyścigi wygrywał, co wywoływało wielką wrzawę na trybunach w Chorzowie. Po jednym z jego zwycięstw hałas wynosił 105 decybeli.

Lambert dobrze zaczął zawody w Chorzowie, podobnie jak Sajfutdinow, z tą różnicą, że Rosjanin wywalczył awans do barażu, gdzie mógł powalczyć o kolejne punkty. Do finału jednak nie awansował i ukończył turniej z 9 punktami. Lambert uzbierał ich 8. W sumie, w całym cyklu dało to Rosjaninowi 39 "oczek", Brytyjczyk wywalczył 41.

Do barażu wjechali także Michelsen i Lindbaeck, którzy wciąż walczyli o jak najlepszy wynik w całym cyklu mistrzostw Europy. Z niego awansował Szwed, a Michelsen zakończył zawody z dorobkiem 12 punktów, dzięki czemu w czterech turniejach wywalczył w sumie 40. Co ciekawe, tyle samo uzbierał Lindbaeck, który ukończył chorzowską rundę na drugim stopniu podium. Obaj jednak byli za Lambertem, co oznaczało, że Brytyjczyk stanie na podium całego cyklu. Z drugiej strony, obaj wyprzedzili Sajfutdinowa, czym zapewnili sobie udział w przyszłorocznej edycji SEC.

Po czterech seriach ze złota cieszył się Madsen, który królował na Śląskim. Hampel nie był w stanie w żaden sposób zagrozić Duńczykowi, więc musiał skupić się na obronie drugiej pozycji w "generalce". To się udało. Madsen był fenomenalny, wygrał wszystkie wyścigi i z kompletem punktów wskoczył na najwyższy stopień podium ostatniej rundy, aby chwilę później ponownie stanąć w tym samym miejscu z pucharem za mistrzostwo Europy.

Hampel natomiast zawody w Chorzowie zakończył na czwartej pozycji, dojeżdżając do mety o pół koła za Woryną. Ostatecznie jednak wywalczył 45 punktów i zdobył srebro mistrzostw Europy.