Liga Europy: West Ham wygrywa we Francji. Awans Lipska i Rangersów
YT/West Ham United FC

• Dodał: Artur Zagała
  • Data publikacji: 14.04.2022, 23:34

Olimpique Lyon przegrał 0:3 z West Ham United w ćwierćfinale rozgrywek Ligi Europy i odpadł z dalszej rywalizacji. Drużyna z Londynu awansowała do najlepszej czwórki turnieju, gdzie zmierzy się z Eintrachtem Frankfurt. Dla podopiecznych Davida Moyesa to najlepszy występ w historii tych rozgrywek. Jednym z bohaterów meczu został Pablo Fornals, który zaliczył asysty przy dwóch golach.

Od pierwszego gwizdka do ataku ruszyła drużyna gospodarzy. Już w 6. minucie bardzo bliski zdobycia pierwszego gola był Karl Toko Ekambi. Kameruńczyk przedarł się przez linię obrony rywali i znalazł się pod bramką Pollersbecka, ale jego strzał odbił się od lewego słupka bramki. Mimo przewagi w posiadaniu piłki przez drużynę z Francji, to klub z Londynu wyszedł na prowadzenie. W 38. minucie przy ogłuszających gwizdach kibiców, Pablo Fornals dośrodkował piłkę z rzutu rożnego, a Craig Dawson, głową, skierował ją do bramki strzeżonej przez niemieckiego golkipera. Sześć minut później było już 2:0. Declan Rice przejął bezpańską piłkę tuż przed polem karnym i niskim uderzeniem skierował futbolówkę w lewą stronę bramki. Więcej akcji w pierwszych 45 minutach nie oglądaliśmy i szwajcarski sędzia odgwizdał piętnastominutową przerwę.

Druga część spotkania rozpoczęła się od kolejnego gola dla podopiecznych Davida Moyesa. Jarrod Bowen wykorzystał dobre podanie od Pablo Fornalsa i mocnym strzałem w lewy róg zdobył gola na 3:0. Piłkarze Olimpique Lyon przejęli kontrolę nad posiadaniem piłki i próbowali odrabiać wysoką stratę do przeciwników. W 69. minucie bliski zdobycia kontaktowej bramki był Malo Gusto, ale świetnym refleksem wykazał się Areola, wciąż zachowując czyste konto w tym meczu. Mimo prób konstruowania kolejnych ataków piłkarze z południowo-zachodniej Francji nie potrafili przebić się przez obronę drużyny przyjezdnej. Goście zachowali dyscyplinę taktyczną w drugiej połowie i utrzymali czyste konto do ostatniego gwizdka sędziego.

Pierwszy mecz obu klubów, rozegrany w Londynie, zakończył się remisem 1:1. Dzięki wysokiej wygranej Anglików w rewanżu, to oni awansowali do najlepszej czwórki tegorocznych rozgrywek. Łukasz Fabiański spędził cały mecz na ławce rezerwowych. Polak jako numer jeden w bramce West Hamu występuje w spotkaniach Premier League. Od początku sezonu w Lidze Europy David Moyes stawia na jego zmiennika Alphonse Areola'e.

Rywalem londyńczyków w półfinale Ligi Europy będzie Eintracht Frankfurt, który w dwumeczu okazał się lepszy od Barcelony. Więcej informacji o meczu rewanżowym tych dwóch drużyn przeczytasz tutaj

W pozostałych spotkaniach RB Lipsk pokonał na wyjeździe włoską Atalantę 2:0. W dwumeczu niemiecka drużyna wygrała 3:1 i awansowała do półfinału Ligi Europy. Bohaterem drużyny z Lipska został Christopher Nkunku, który dał prowadzenie swojemu klubowi w 18. minucie, a na trzy minuty przed końcem spotkania ustalił ostateczny wynik, pokonując Musso z rzutu karnego. Rywalem niemieckiego zespołu będzie Glasgow Rangers, które ograło Sporting Braga. Pierwszy mecz tych zespołów zakończył się wygraną Portugalczyków 1:0. W rewanżu drużyna ze Szkocji prowadziła do przerwy 2:0, po dwóch golach Taverniera, ale na 7 minut przed ostatnim gwizdkiem gola dla drużyny z Bragi zdobył Carmo. Drużyna z Portugalii grała w osłabieniu od 42. minuty, gdy czerwoną kartkę otrzymał Tormena. W dogrywce Kemar Roofe dołożył jeszcze jedną bramkę dla Szkotów, a Medeiros osłabił jeszcze bardziej swój zespół otrzymując dwie żółte kartki i w konsekwencji czerwoną. Po 120 minutach gry, rewanżowe spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1 i awansem podopiecznych van Bronckhorsta.

Olympique Lyon - West Ham United 0:3 (0:2)

Bramki: Dawson 38', Rice 44', Bowen 48'

Żółte kartki: Barcola - Diop, Fornals

Lyon: Pollersbeck, Gusto, Denayer (89' Reine-Adelaide), Lubeka, Emerson, Ndombele (46' Paqueta), Mendes, Faivre (46' Tete), Aouar (71' Barcola), Toko Ekambi, Dembele

West Ham: Areola, Coufal, Dawson, Diop. Johnson, Soucek, Rice (90+1' Benrahma), Fornals, Bowen, Antonio (84' Jarmołenko), Lanzini (77' Noble)

Sędzia: S.Scharer (Szwajcaria)