Snooker - Shanghai Masters: Ronnie O'Sullivan zwycięża w finale

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 16.09.2018, 17:00

5-krotny mistrz świata Ronnie O'Sullivan pokonał w dzisiejszym finale Shanghai Masters Barry'ego Hawkinsa 11:9. Dla starszego z Anglików to już trzeci triumf w historii tego turnieju.

Tegoroczna edycja Shanghai Masters różniła się od poprzednich tym, że po raz pierwszy w historii ten turniej nie był turniejem rankingowym. Do Szanghaju przybyło 24 snookerzystów na zaproszenie organizatorów, spośród których najlepiej spisali się dwaj Anglicy - Ronnie O'Sullivan oraz Barry Hawkins. Zmierzyli się oni w dzisiejszym finale i zawalczyli o 200 tysięcy funtów.

Sesję poranną od mocnego uderzenia rozpoczął Hawkins. Już w pierwszym frejmie wbił brejka stupunktowego w wysokości 125 oczek, a chwilę później podwyższył prowadzenie po zwycięstwie w partii 66:23. O'Suliivan odpowiedział 85-punktowym podejściem, ale na regulaminową przerwę w lepszym humorze młodszy z Anglików, który prowadził 3:1. Po przerwie Rakieta szybko doprowadził do remisu, ale mocnym finiszem w tej sesji popisał się Hawkins. Młodszy z Anglików zdobył trzy z czterech pozostałych do jej końca frejmów, aplikując najwyższego tego dnia 132-punktowego brejka.

Tak jak pierwszą sesję świetnie rozpoczął Hawkins, tak drugą kapitalnie otworzył O'Sullivan. 5-krotny mistrz świata wygrał cztery pierwsze frejmy, dzięki czemu w końcu objął prowadzenie 8:6. Po chwili Hawkins przerwał serię rywala dzięki 83-punktowemu podejściu. Mimo to inicjatywę wciąż utrzymywał Ronnie. Czterema kolejnymi frejmami obaj zawodnicy się podzielili i na tablicy wyników zrobiło się 10:9 dla bardziej utytułowanego Rakiety. Obrońca tytułu zdobytego przed rokiem w wielkim stylu zamknął mecz w 20. frejmie. Po niedokładnej odstawnej Hawkinsa otrzymał układ na stole, z którego nie wypadało nie skorzystać. O'Sullivan popisał się brejkiem 122-punktowym i zapewnił sobie trzeci triumf w historii turnieju Shanghai Masters.

Ronnie O'Sullivan (Anglia) - Barry Hawkins (Anglia) 11:9

I sesja: 1-125 (125), 23-66, 85-5 (85), 0-97 (55), 101-0 (93), 89-35 (66), 0-132 (132), 33-61, 93-29 (68), 5-63 (63)

II sesja: 73-0, 134-1 (64, 61), 56-3 (56), 113-0 (113), 26-97 (83), 83-24 (83), 63-14, 14-57, 0-90 (74), 122-0 (122)