Szermierka - PŚ: trzech walczy dalej w Belgradzie, sensacja w Paryżu

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 16.04.2022, 17:44

Trzech polskich florecistów przebiło się przez gęste sito eliminacyjne turnieju pucharu świata we florecie, który rozgrywany jest w Belgradzie. W równolegle rozgrywanym w Paryżu Challenge Monal triumfował Nelson Lopez Pourtier.

W Belgradzie odbyły się dziś eliminacje turnieju florecistów z licznym udziałem Polaków. W fazie grupowej błysnął Jan Jurkiewicz, który z kompletem wygranych i bilansem trafień 30:10 bezpośrednio awansował do turnieju głównego. Jego śladami poszedł Andrzej Rządkowski. Wrocławianin wygrał pięć z sześciu walk i dzięki korzystnemu stosunkowi trafień jako ostatni został zwolniony z eliminacji bezpośrednich. Pozostali nasi reprezentanci, z wyjątkiem Jakuba Dołżyckiego, zakwalifikowali się do fazy pucharowej kwalifikacji. Przez jej trzy rundy szczęśliwie przebił się Leszek Rajski (wolny los w pierwszej rundzie, wygrane z Cedrikiem Serri i Luką Gaganidze). Odpadli natomiast Adrian Wojtkowiak, Michał Siess, Maciej Bem, Mateusz Kozak, Jan Zakrzewski, Piotr Kaśków, Adam Jakubowski i Szymon Czartoryjski.

Przeciwnicy Polaków w pierwszej rundzie turnieju głównego (niedziela):

Andrzej Rządkowski - Edoardo Luperi (Włochy)

Leszek Rajski - Mohamed Essam (Egipt)

Jan Jurkiewicz - Davide Filippi (Włochy)

W Paryżu dziś walczyli w Challenge Monal szpadziści. Jak pisaliśmy wczoraj żadnemu z Polaków nie udało się przebrnąć eliminacji i na rywalizację w stolicy Francji patrzyliśmy ze spokojem. Sensacyjnym zwycięzcą okazał się Nelson Lopez Pourtier, zawodnik aktualnie notowany na 225. miejscu rankingu FIE, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium poważnych zawodów. W finale Francuz pokonał Kazach Rusłana Kurbanowa, mistrza Azji z 2017 roku. Na najniższym stopniu podium stanęli Alexandre Bardenet (Francja) i Mate Tamas Koch (Węgry).

1. Nelson Lopez Pourtier (Francja)
2. Rusłan Kurbanow (Kazachstan)
3. Alexandre Bardenet (Francja) i Mate Tamas Koch (Węgry)
---
75. Radosław Zawrotniak, 79. Maciej Bielec, 103. Wojciech Lubieniecki, 143. Mateusz Antkiewicz, 220. Michał Opałka

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.