Kolarstwo torowe - PN: dwa miejsca w ósemce reprezentantów Polski

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 22.04.2022, 23:00

W drugim dniu zawodów Pucharu Narodów w Glasgow najlepiej z Polaków wypadł Alan Banaszek, który był siódmy w wyścigu eliminacyjnym. W sprincie kobiet do ćwierćfinału dobrnęła Paulina Petri i ostatecznie została sklasyfikowana na ósmej pozycji.

Z uwagi na dużą liczbę zgłoszonych zawodników do wyścigu eliminacyjnego najpierw przeprowadzono półfinały. W pierwszym z nich Alan Banaszek był piąty i zapewnił sobie awans do finału. W nim Polak dość długo utrzymywał się w stawce, ale do podium trochę mu zabrakło, gdyż zakończył swój start na siódmej pozycji. Zwyciężył świetnie znany fanom kolarstwa Włoch Elia Viviani. Na decydującym finiszu znakomity sprinter pokonał Yoeri'ego Havika, startującego w barwach drużyny Beat Cycling. Podium uzupełnił Niemiec Tim Torn Teutenberg.

Pozytywnie zaskoczyła dziś nas swoją dyspozycją sprinterka Paulina Petri. W eliminacjach sprintu indywidualnego nasza młoda zawodniczka była 20. ze stratą 0,782 sekundy do Kanadyjki Kelsey Mitchell. Druga z Polek Nikola Sibiak zajęła 23. lokatę. Sibiak pożegnała się z rywalizacją już w 1/16 finału, przegrywając z Australijką Kristiną Clonan. Natomiast Petri najpierw minimalnie wygrała z Holenderką Steffie van der Peet. Następnie w 1/8 finału dość niespodziewanie Polka okazała się lepsza od Niemki Pauline Sophie Grabosch. W ćwierćfinale, gdy rywalizowano już do dwóch wygranych wyścigów, Paulina Petri nie dała rady wicemistrzyni olimpijskiej Olenie Starikowej z Ukrainy. W piątkowych zawodach nie było mocnej na mistrzynię olimpijską Kanadyjkę Kelsey Mitchell, która w finale 2:0 pokonała Holenderkę Laurine van Riessen (Beat Cycling). Na trzecim stopniu podium stanęła Kolumbijka Martha Bayona Pineda.

Blisko awansu do finałowej ósemki w wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego był Patryk Rajkowski. Polak w eliminacjach wykręcił 9. czas (1:01.204) i na tej pozycji został sklasyfikowany. W finale 1 km najszybciej pokonał Francuz Melvin Landerneau (1:00.241). Na drugim miejscu uplasował się Kolumbijczyk Cristian David Ortega Fontalvo (1:00.382), a na trzecim Japończyk Kyohei Shinzan (1:00.514).

W wyścigu indywidualnym na 4 km mieliśmy dwóch naszych reprezentantów. Bartosz Rudyk z czasem 4:18.665 zajął w eliminacjach 12. lokatę, a Szymon Krawczyk z rezultatem 4:22.697 był 20. W finale zmierzyli się Francuz Corentin Emrenault i Niemiec Nicolas Heinrich. Górą w tym pojedynku był Francuz, wygrywając z czasem 4:05.644. Trzecie miejsce wywalczył Brytyjczyk Charlie Tanfield.

Na welodromie w Glasgow oglądaliśmy również Nikol Płosaj w wyścigu eliminacyjnym kobiet. Polka podobnie jak Alan Banaszek bez problemów przeszła półfinał, ale w finale wypadła słabo, zajmując 16. miejsce. Wygrała Japonka Yumi Kajihara przed Francuzką Valentine Fortin i Nowozelandką Ally Wollaston.