Kolarstwo torowe - PN: Karwacka oraz Łoś tuż za podium

• Data publikacji: 23.04.2022, 23:12

Kolejnego dnia polskim kolarzom torowym nie udało się zdobyć medalu na Pucharze Narodów w Glasgow. Najbliżej czołowej trójki były Marlena Karwacka i Urszula Łoś, które zajęły czwarte i piąte miejsce w wyścigu na 500 metrów.

W omnium wystartowała Daria Pikulik. Do wyłonienia grona zawodniczek, które wezmą udział w głównej rywalizacji potrzebne były kwalifikacje. Polka przebrnęła je bez problemów. Dobry był także początek rywalizacji w wykonaniu Pikulik. W pierwszej konkurencji, czyli scratchu uplasowała się na piątej pozycji. W wyścigu tempowym polska zawodniczka zaprezentowała się dużo słabiej i była dopiero 19. W wyścigu eliminacyjnym, podobnie jak w tempowym najlepsza okazała się Katie Archibald. Brytyjka była liderką po trzech częściach omnium. Daria Pikulik w eliminacyjnym była 10., a w klasyfikacji generalnej 11. Zmagania zamknął wyścig punktowy. Wydawało się, że Archibald będzie kontrolować sytuację. Jednak faworytka gospodarzy zaliczyła poważny upadek i nie ukończyła rywalizacji. Tym samym po zwycięstwo sięgnęła Yumi Kajihara. Pikulik zajęła 10. miejsce.

Bardzo dobrze w kwalifikacjach na 500 metrów ze startu zatrzymanego poradziły sobie Urszula Łoś i Marlena Karwacka. Polki zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce, awansując do finału, gdzie mogły myśleć o medalowych pozycjach. W finale reprezentantki naszego kraju zamieniły się lokatami, więc nie żadna z nich nie stanęła na podium. Marlena Karwacka zajęła czwarte miejsce ze stratą dwóch dziesiątych sekundy do trzeciej Holenderki Kyry Lamberink. Piątej Urszuli Łoś do medalu zabrakło ponad pół sekundy. Po triumf sięgnęła Martha Bayona Pineda z Kolumbii.

Karolina Karasiewicz zajęła 12. miejsce w wyścigu indywidualnym na 3000 metrów. Reprezentantka Polski w kwalifikacjach uzyskała czas 3:38,295. W finale ścigały się dwie Niemki. Lepsza okazała się Mieke Kroger, która o ponad dziesiątej części sekundy pokonała Franziskę Brausse. Podium uzupełniła Josie Knight z Wielkiej Brytanii.

W pierwszej rundzie keirinu wystartowali Patryk Rajkowski i Daniel Rochna. Z awansu mogli cieszyć się tylko zwycięzcy biegów. Bliżej tego był pierwszy z Biało-Czerwonych, który zajął drugie miejsce. Rochna był piąty w swoim wyścigu, więc Polacy musieli rywalizować w repasażach. Niestety, na tej fazie pożegnali się ze zmaganiami. Rajkowski w swoim wyścigu finiszował na drugim miejscu, a Rochna był czwarty. Do awansu potrzebne było zwycięstwo w repasażu. W finale triumfował Harrie Lavreysen. Holender wyprzedził Kolumbijczyka Kevina Santiago Quintero Chavarrę oraz Australijczyka Matthewa Richardsona.

W madisonie nasz kraj reprezentowali Daniel Staniszewski i Szymon Sajnok. Polacy w wyścigu stracili okrążenie i zajęli dopiero 11. miejsce z dorobkiem -13 punktów. Wygrali Thomas Boudat i Benjamin Thomas, którzy nadrobili rundę, a także świetnie finiszowali. Łącznie zgromadzili 66 punktów, czyli o trzy więcej niż Japończycy Shunsuke Imamura i Kazushige Kuboki, którzy dwukrotnie zdublowali peleton. Podium uzupełnili Michele Scartezzini i Simone Consonni z Włoch.