Kolarstwo torowe - PN: siostry Pikulik tuż za podium w madisonie

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 24.04.2022, 19:33

Za nami ostatni dzień Pucharu Narodów w kolarstwie torowym w Glasgow. Na zakończenie zmagań najlepiej z reprezentacji Polski spisały się Daria oraz Wiktoria Pikulik, które zajęły czwarte miejsce w madisonie.

Pewnie eliminacje w omnium mężczyzn przeszedł Alan Banaszek, który w swoim wyścigu zajął pierwsze miejsce, dzięki wygranej na pierwszym sprincie oraz co ważniejsze nadrobieniu jednego okrążenia. Później w pierwszej konkurencji, czyli scratchu Banaszek był czwarty. Gorzej naszemu reprezentantowi poszło w wyścigu tempowym, w którym zajął 14. miejsce i na półmetku rywalizacji plasował się na 6. pozycji z dorobkiem 48 punktów. Niestety wyścig eliminacyjny był jeszcze gorszy w wykonaniu Banaszka. 16. lokata spowodowała spadek na 12. miejsce w klasyfikacji generalnej. Na zakończenie w wyścigu punktowym aktualny mistrz Europy w omnium zdobył osiem punktów i ostatecznie w całej rywalizacji uplasował się na 11. pozycji. Najlepszy okazał się Oliver Wood, który łącznie zgromadził 145 "oczek". Pozostałe miejsca na podium przypadły Sebastianowi Morze Vedriemu i Fabio van den Bosche.

Bardzo dobrze w madisonie kobiet spisały się Daria oraz Wiktoria Pikulik. Siostry zgromadziły 18 punktów, wygrywając przy tym dziewiąty sprint, ale było to za mało, aby zająć miejsce na podium. Trzecie Dunki (Amalie Dideriksen/Julie Leth) także zdobyły 18 punktów, lecz były pierwsze na ostatnim sprincie, co spowodowało, że znalazły się przed Polkami. Pierwszą lokatę wywalczyły Marion Borras i Valentine Fortin z 33 punktami, a za nimi uplasowały się Elisa Balsamo oraz Vittoria Guazzini.

W kwalifikacjach sprintu mężczyzn Rafał Sarnecki i Daniel Rochna zajęli odpowiednio 18. i 19. miejsce, co dało im awans do 1/16 finału. W niej Rochna poległ w pojedynku z Josephem Trumanem. Natomiast Sarnecki pokonał Kevina Quintero. W 1/8 finału rywalem naszego reprezentanta był Nicholas Paul, co stawiało go w złej sytuacji. Zgodnie z oczekiwaniami lepszy o ponad sekundę był reprezentant Trynidadu i Tobago. Sam Paul doszedł do półfinału, ale w nim zaliczył kraksę, po której postanowił już nie startować. Wskutek tego do finału awansował Matthew Richardson, a jego rywalem był Harrie Lavreysen. Ostatecznie zwycięzcą został Levreysen. Trzecie miejsce przypadło Sebastienowi Vigierowi.

W pierwszej rundzie keirinu kobiet udział wzięły Paulina Petri i Nikola Sibiak. Pierwsza z nich nie ukończyła swojego wyścigu, a Sibiak była szósta. Oczywiście obie startowały jeszcze w repasażach, jednak one też nie ułożyły się po myśli Polek. Petri zajęła w swoim repasażu drugie miejsce. Natomiast Sibiak uplasowała się na czwartej lokacie. Do drugiej rundy z repasaży wchodziły tylko zwyciężczynie wyścigów. Najlepsza w całych zawodach okazała się Mathilde Gros przed Marthą Bayoną Pinedą i Lauriane Genest.