EBL: Czarni Słupsk w półfinale
Piotr Janczarczyk

• Data publikacji: 27.04.2022, 19:44

Grupa Sierleccy Czarni Słupsk zostali kolejnym półfinalistą Energa Basket Ligi. Słupszczanie dzięki świetnej końcówce triumfowali 97:82 z Kingiem Szczecin. Tym samym w serii zwyciężyli 3:1.

Rywalizacja w tej parze świetnie rozpoczęła się dla Czarnych Słupsk. Najlepszy zespół sezonu zasadniczego dwukrotnie wygrała przed własną publicznością. King Szczecin odbudował się i zwyciężył 83:78 u siebie, przedłużając zmagania. Czwarty mecz również rozegrany został w Szczecinie. Czarni liczyli na zwycięstwo, aby nie doprowadzić do decydującego spotkania.

Początek meczu był bardzo dynamiczny i ofensywny. Obydwie drużyny pewnie zdobywały punkty, ale ta tendencja zatrzymała się wśród gości na trzy minuty przed końcem pierwszej kwarty. Do zamknięcia pierwszej odsłony nie zdobyli już punktów, ale King zaliczył serię 6:0 i prowadził 24:19. W drugiej kwarcie po trafieniu zza łuku Thomasa Davisa gospodarze wygrywali 32:23. Czarni odpowiedzieli zdobyciem siedmiu kolejnych oczek, praktycznie doganiając rywali. Przed przerwą szczecinianie zwiększyli ponownie przewagę i prowadzili 47:38.

W połowie trzeciej kwarty koszykarze Kinga uzyskali największą przewagę w meczu. Była to różnica aż 16 punktów - 58:42. Wydawało się, że piąty mecz w tym ćwierćfinale jest coraz bliższy. Jednak jeszcze w tej części spotkania Czarni zmniejszyli stratę i po trzydziestu minutach przegrywali jedynie 64:69. W ostatniej odsłonie meczu podopieczni Mantasa Cesnauskasa pokazali, że są czołową ligową siłą. Od stanu 72:77 zanotowali serial punktowy 15:0. Wobec tego przejęli kontrolę nad rywalizację, głównie dzięki celnym rzutom za trzy punkty. Słupszczanie nie tylko dogonili rywali, ale także wypracowali dwucyfrową przewagę. Ostatnią kwartę goście zwyciężyli aż 33:13, a całe spotkanie 97:82, meldując się w półfinale. Aż 33 punkty zdobył Billy Garrett.

King Szczecin - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 82:97 (24:19, 23:19, 22:26, 13:33)

King: Langevine 28, Dorsey-Walker 16, Schenk 16, Davis 8, Matczak 6, Richardson 3, Kikowski 3, Borowski 2, Kroczak 0, Poręda, Rosiński

Czarni: Garrett 33, Beech 15, Lewis 13, Słupiński 7, Young 7, Witliński 7, Musiał 6, Klassen 6, Jankowski 3, Szczepanek, Oleksy, Kulikowski.