Żeglarstwo: świetne wyniki Polaków w zawodach French Olympic Week
Sailing Energy

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 30.04.2022, 20:45

W tym tygodniu we francuskim Heyres odbyły się bardzo prestiżowe regaty French Olympic Week w klasach olimpijskich. Bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci Polski. Agata Barwińska okazała się najlepsza w klasie Laser Radial, a załoga Dominik Buksak/Szymon Wierzbicki wygrała rywalizację w 49erze. Na drugim stopniu podium stanęła natomiast Maja Dziarnowska w klasie IQ Foil.

W Laserze Radialu na starcie zawodów w Heyres stawiło się wiele zawodniczek ze światowej czołówki. Tym bardziej cieszy fakt, że bezkonkurencyjna we Francji była Agata Barwińska. Polka przez całe regaty prezentowała bardzo dobry poziom, unikając większych wpadek. W serii eliminacyjnych wyścigów Polka raz triumfowała, a w dwóch dopływała do mety na drugiej pozycji. Jej najgorsze starty to dwukrotne 19. miejsce i 17. pozycja. Rywalki żeglowały nierówno, co sprawiło, że jeszcze przed wyścigiem medalowym nasza zawodniczka była pewna zwycięstwa. W podwójnie punktowanym wyścigu zawodniczka MOS SSW Iława była szósta, co w ostatecznym rozrachunku dało jej zwycięstwo z przewagą 25 punktów przed Francuzką Marie Barrue. Trzecia była druga z Francuzek Louise Cervera. Wiktoria Gołębiowska sklasyfikowana została na 35. lokacie.

Wyniki klasy Laser Radial

Ze świetnej strony pokazała się załoga Dominik Buksak/Szymon Wierzbicki w klasie 49er. Wicemistrzowie Europy z 2018 roku znakomicie rozpoczęli regaty od trzeciego miejsca i dwóch zwycięstw. W sumie Polacy zanotowali cztery wygrane wyścigi i 8 miejsc na podium. Prowadzenie w regatach utracili tylko na moment i przed wyścigiem medalowym mieli sporą przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. W nim polska załoga zajęła czwarte miejsce i przypieczętowała zwycięstwo. W klasyfikacji generalnej Polacy wyprzedzili o 27 punktów Amerykanów Nevina Snowa i Maxmiliano Agnese oraz o 28 Francuzów Erwana Fischera i Clementa Pequina. W dziesiątce mieliśmy jeszcze dwie polskie załogi. Na 8. miejscu rywalizację zakończyli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, a tuż za nimi uplasowali się Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki.

Wyniki klasy 49er

Trzecie polskie podium na zawodach w Heyres wywalczyła Maja Dziarnowska w klasie IQ Foil. Nasza windsurferka po 15 wyścigach eliminacyjnych, w których aż 8 razy była w czołowej trójce, zajmowała pewną drugą pozycję. W sobotę miały się odbyć wyścigi finałowe w nowym systemie, ale zbyt słaby wiatr uniemożliwił dokończenie rywalizacji. Tym samym Dziarnowska zakończyła zawody na drugim miejscu, przegrywając tylko z Francuzką Helene Noesmoen, która wygrała aż 12 wyścigów! Na trzecim miejscu uplasowała się Delphine Cousin (Francja). Dobrze zaprezentowała się Maja Kuchta, która była dziewiąta. Zofia Noceti-Klepacka była natomiast 23.

Wyniki klasy IQ Foil kobiet

Aż trzech Polaków znalazło się w czołowej dziesiątce w klasie IQ Foil mężczyzn. Najwyżej uplasował się Maciej Rutkowski, który zajął czwarte miejsce. Jego strata do podium po wyścigach eliminacyjnych była jednak spora, ale w nowym systemie rywalizacji finałowej punkty z wyścigów eliminacyjnych się nie liczą. Jednak zawodnicy nie mieli możliwości dziś powalczyć z uwagi na slaby wiatr. Tuż za Rutkowskim sklasyfikowany został Kamil Manowiecki, a 10. lokatę zajął Michał Polak. Zawody zakończyły się dubletem Francuzów. Wygrał Nicolas Goyard, który wygrał 11 wyścigów z rzędu. Drugi w klasyfikacji generalnej był Clement Bourgeois, a trzeci Niemiec Sebastian Koerdel.

Wyniki klasy IQ Foil mężczyzn

Julia Damasiewicz w klasie Formula Kite kobiet fazę eliminacyjną zakończyła na 13. pozycji i jako jedyna z naszych reprezentantek awansowała do fazy finałowej. W niej spisała się dobrze i zajęła ósme miejsce. Wygrała Amerykanka Daniela Moroz przed Francuzką Lauriane Nolot i Brytyjką Ellie Aldridge. Na 16. pozycji uplasowała się Magdalena Woyciechowska, a dwie lokaty niżej zawody zakończyła Nina Arcisz. Dominika Sawicka zajęła 30. pozycję, a tuż za nią była Julia Morkowska. Rywalizacji nie ukończyła Izabela Satrjan.

Wyniki fazy eliminacyjnej klasy Formula Kite kobiet

Wyniki fazy finałowej klasy Formula Kite kobiet

W żeńskim skiffie czołową dziesiątkę zamknęły Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak. Po dwóch dniach ścigania w klasie 49erFX Polki były nawet trzecie, ale nieco gorsza druga połowa regat sprawiła, że nasze reprezentantki spadły na 10. pozycję. Najlepsze okazały się Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze. Drugie miejsce zajęła załoga amerykańska Roble/Shea, a trzecie norweska Noess/Ronningen. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert były 31.

Wyniki klasy 49erFX

Żadnemu z Polaków nie udało się awansować do fazy finałowej w klasie Formula Kite mężczyzn. Najbliżej tego był Maksymilian Żakowski, który zajął 17. miejsce. Pozostali nie znaleźli się w czołowej dwudziestce. Triumfatorem zmagań został reprezentant Singapuru Maximilian Maeder. Na dwóch kolejnych pozycjach uplasowali się dwaj Francuzi Axel Mazella i Maxime Nocher.

Wyniki fazy eliminacyjnej klasy Formula Kite mężczyzn

Wyniki fazy finałowej klasy Formula Kite mężczyzn

Bardzo zacięta była walka o zwycięstwo w Laserze mężczyzn. Ostatecznie Cypryjczyk Pavlos Kontides o zaledwie jeden punkt wyprzedził Elliota Hansona z Wielkiej Brytanii. Podium uzupełnił drugi z Brytyjczyków Michael Beckett, tracąc do zwycięzcy osiem punktów. W stawce mieliśmy dwóch młodych reprezentantów Polski. Michał Krasodomski był 74., a Piotr Malinowski zajął 94. pozycję.

Wyniki klasy Laser Standard

Reprezentantów Polski zabrakło na starcie w klasach 470 mix i Nacra 17. W tej pierwszej triumfowała para szwedzka Anton Dahlberg i Lovisa Karlsson. Za nimi uplasowali się Francuzi Hippolyte Machetti/Aloise Retornaz oraz Niemcy Luise Wanser/Philipp Autenrieth. Na katamaranie Nacra 17 z wyraźną przewagą pierwsze miejsce wywalczyli mistrzowie olimpijscy Ruggero Tita i Caterina Banti z Włoch, wyprzedzając Brytyjczyków Johna Gimsona i Annę Burnet. Na najniższym stopniu podium stanęli Finowie Sinem Kurtbay i Akseli Keskinen.