Jeździectwo - LGCT: Beerbaum najlepszy w Meksyku
Olszewskak94, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 02.05.2022, 22:09

Za nami trzeci przystanek cyklu Longines Global Champions Tour. Na parkurach w Meksyku działo się wiele, jednak w klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi doświadczony niemiecki jeździec i czterokrotny mistrz olimpijski - Ludger Beerbaum.

Sobotnie zmagania rozpoczęliśmy konkursem o wysokości przeszkód 155 cm, zaliczanym do rankingów GCL oraz FEI Longines grupy A i będącym kwalifikacją do popołudniowego Grand Prix. Najlepiej z oddaniem szesnastu skoków poradzili sobie Patricio Pasquel i wałach Babel, którzy wykręcili czas 74,46 sekundy. Na drugim miejscu sklasyfikowani zostali Nina Mallevaey i Chacco Kid z wynikiem 74,55, a tuż za nimi znaleźli się Ömer Karaevli i Cheston de la Pomme d'Or Z (74,81). Czwartej Sanne Thijssen, startującej na ogierze Con Quidam RB, zabrakło do podium zaledwie 0,18 sekundy, ale różnice czasowe w dalszej części stawki były dużo większe. Piąci Ludger Beerbaum i Mila zanotowali czas 77,09 sekundy.

W Grand Prix poprzeczki podniesiono o 5 centymetrów, a pary jeździec-koń musiały oddać nie jeden, a dwa dobre przejazdy. Pierwszy nawrót na czysto pokonało zaledwie sześć duetów, pośród których nie znaleźli się m.in. Nina Mallevaey i Chacco Kid, gdyż zawodniczka zrezygnowała w trakcie pokonywania parkuru. Sama rozgrywka, choć uboga w ilość, obfita była w jakość. Konie i jeźdźcy dali z siebie wszystko, co przełożyło się na minimalne różnice punktowe. Po główną nagrodę 100 tysięcy euro sięgnął nie kto inny, jak Ludger Beerbaum, który z klaczą Mila pokonał parkur w czasie 44,51 sekundy. Zaledwie 0,05 sekundy za nimi sklasyfikowani zostali Denis Lynch i Brooklyn Heights, a trzeci Michael Duffy i Zilton Sl Z byli od nich o 0,03 sekundy wolniejsi. Czwarte miejsce zajął Ben Maher startujący na ogierze Faltic HB, jednak olimpijska para z Tokio mimo najlepszego czasu - 44,07 sekundy - zaliczyła jedną zrzutkę.

Weekend zakończyliśmy dwoma konkursami klasy CSI5*. W pierwszym, zaliczanym do grupy B rankingu FEI Longines, po zwycięstwo sięgnęli Darragh Kenny i VDL Cartello, którzy zanotowali czas 42,84 sekundy. Na drugiej lokacie sklasyfikowani zostali Nina Mallevaey i Kino (45,31), a tuż za nimi znaleźli się Christian Kukuk i Nice van't Zorgvliet. Niemiecki duet pokonał parkur rozgrywkowy w czasie 45,97 sekund. W drugim konkursie, zaliczany do grupy D rankingu FEI Longines, bezbłędnie parkur pokonali Darragh Kenny i Great-Tikila J, którzy wykręcili 64,05 sekundy. Drugą lokatę zajęli Denis Lynch i Cornets Iberio (65,03 sek.), a tuż za nimi znalazł się Abdel Saïd. Belg startujący na wałachu Bandit Savoie zanorował wynik 65,93 sekundy.